TÜBİTAK Başkanı: İzmir bilimsel araştırmalarda istikrarlı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, son 10 yıl içinde İzmir bölgesinde araştırma ve bilim insanı desteklenmesine 338 milyon lira kaynak yatırdıklarını söyledi. Prof. Dr. Ergin, “Kaynakların geri dönüşüm oranına baktığımızda İzmir son derece istikrarlı. Yani bu şehirde bilim hayatına yatırım yapılıyor ve 2 – 3 yıllık sürenin ardından bilimsel sonuçların ticari hayata dönüşmesi için destek almaya çalışılıyor” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve İzmir Bilimpark’ta incelemelerde bulunmak üzere kente gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, “Öncelikli kalkınma bölgesi dediğimiz bölgeler devletin verdiği imkânlarla ayakta durabilir ancak, İzmir kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya sahip. Dip dalgasıyla kendi yüzeyini oluşturmuş, kendisini büyüten bir hali var. Bu gurur verici” diye konuştu. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ile birlikte üniversitesinin ilk teknoparkı İzmir Bilimpark’da incelemelerde bulunan Prof. Dr. Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir Ekonomi Üniversitesi arzı ve talebi kendi bünyesine çevirebilecek yapıya ulaşan üçüncü nesil bir üniversite. Öğrenci sayısı batı standartlarına göre yüksek ama Türkiye standartlarına göre az. Girişimcilik Bayrağı Ödülü de öğrencilerin anlatılanları aldığı, onları özümsediklerini gösteriyor. Öğrenciler görev olarak öğrenme vazifesini yerine getirmiyor. Anlattığınızı almış özümsemiş ve bilime çevirmişler. Teknopark çok genç ama gerçekten çok aktif yapı olmuş.”

TÜBİTAK’ın değişen yapısı ve çalışmaları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Arif Ergin, 2010 yılından başlayarak ölçme değerlendirme sistemini bünyesine getiren kurumun bundan böyle verilen her desteğin etki analizini yapacağını söyledi.
(Eİİ)

Bir cevap yazın