Ana Sayfa Güncel Haberler Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay anılıyor

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay anılıyor

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 85. yılında Menemen’’de düzenlenen törenle anılıyor. Yıldıztepe’’deki tören öncesinde Menemen İstasyonu önünden Kubilay Anıtı’na yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe sivil toplum örgütleri, siyasetçiler, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Asteğmen Kubilay anısı’na 10 kilometrelik “Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu gerçekleştirildi. Yıldıztepe’’de yapılan tören, Kubilay Anıtı’’na çelenklerin konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve saygı atışıyla başladı. Vatandaşlar, tören alanına halkın alınmamasını ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e konuşma yaptırılmamasını alkışlar ve sloganlarla protesto etti.

Menemen Belediyesi tarafından yaptırılan Kubilay Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu yıl ilk kez anma törenlerinde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in konuşturulmaması kararını eleştirdi. Kocaoğlu, “Kimin izin vermediği önemli değil. Önemli olan arkadaki zihniyet. Arkadaki zihniyet konuşturmuyor. Türkiye’yi belirli yönlere götürmek isteyen zihniyet engelliyor” dedi.

1999 yılından bu yana Yıldıztepe’deki anma törenlerinde Menemen halkını temsilen konuşma yaptığını belirten Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, bu yıl alınan bir kararla anma töreninde konuşma yapamadığını söyledi. Şahin, “Bu karar yanlış olduğu kadar da aynı zamanda demokrasimize vurulan bir darbedir” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Asteğmen Kubilay Anısı’na her yıl düzenlenen ve Atletizm Federasyonu yarış takviminde yer alan 10 kilometrelik “Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu”na 130 atlet katıldı. Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen yarış, Çanakkale Karayolu’ndan İzmir yönüne doğru başlayıp Kubilay Anıtı’nda son buldu.

Büyük erkekler kategorisinde ilk üç dereceyi Şeref Dirli (Galatasaray Spor Kulübü), Mehmet Akkoyun (Ferdi) ve Muzaffer Bayram (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) paylaştı.

Büyük bayanlar kategorisinde ilk üç dereceye Türkan Özata (Bursa Büyükşehir Belediyesi), Yasemin Can (Kasımpaşa Spor Kulübü) ve Fadime Çelik (Bursa Büyükşehir Belediye) girdi.

Genç erkekler kategorisinde Ayetullah Belir (Darıca Belediyesi), Davut Karubulut (Fenerbahçe Spor Kulübü) ve Ömer Tuncer (Darıca Belediyesi) ödüllerin sahibi oldu.

Genç bayanlar kategorisinde ise ilk üçe Büşra Nur Koku (Fener Bahçe Spor Kulübü), Sümeyye Erol (Bursa Büyükşehir Belediyesi) ve Burcu Subatan (Şölen Çikolata) girdi.

Yarışmada birinci olan sporculara ödüllerini İzmir Valisi Mustafa Toprak, ikincilere Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, üçüncülere ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments