Aziz Nesin “Mizah Festivali” ile anılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi,100. doğum yılı kutlanan yazar ve düşün insanı Aziz Nesin’i “Mizah Festivali” ile anacak. Mizah ustası Aziz Nesin anısına düzenlenen festival 18 – 20 Aralık 2015 tarihleri arasında panel, söyleşi, oyun, belgesel ve sergilerle mizahı İzmirlilerle buluşturacak. Mizah Festivali, 18 Aralık 2015 Cuma günü saat 16.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’in de katılacağı açılış töreni ile başlayacak.

Festivalin ilk etkinliği “Marko Paşa’dan Aydınlar Dilekçesi” başlıklı panel olacak. Eleştirmen-Yazar- Yönetmen Vecdi Sayar’ın yöneteceği panelde, Aydınlar Dilekçesi’nin ilk imzacılarından yazar İnci Aral, Avukat Turgut Kazan, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, şehir ve bölge plancısı, sosyolog Prof. Dr. İlhan Tekeli ve gazeteci-yazar Erbil Tuşalp konuşmacı olarak yer alacak. Günün ikinci söyleşisi ise yine Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde saat 18.00’de başlayacak. “Nesin Vakfı ve Çocukları” başlıklı paneli İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı yönetecek. Aziz Nesin Vakfı’nın yöneticileri Süleyman Cihangiroğlu ve Özgün Dündar Cihangiroğlu, vakıf öğrencileri Aliye Ecem Şahin, Umut Başer ve Neslişah Kahraman, Aziz Nesin ile ilgili anılarını ve vakfın çalışmalarını anlatacak. İsa Çelik fotoğrafları ile Nesin Vakfı’nın kuruluş öyküsü sunulacak.

“Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin” Sergisi

Aynı gün açılacak sergide ise Aziz Nesin’in yüz binlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra, yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alacak. Sergi, festivalin sona ermesinin ardından da İzmirliler tarafından gezilebilecek.

Festivalin ikinci günü yönetmen Feyzi Tuna, saat 15.00’da Kültürpark İzmir Sanat’ta “Çağdaş Nasreddin Hoca Aziz Nesin” belgeselinin gösterimini yapacak. Gösterimin ardından 76 yaşındaki sinema yönetmeni, senarist ve oyuncu Feyzi Tuna ile bir söyleşi gerçekleşecek. Saat 16.00’da “Gülümseyen Sanat” başlıklı panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü karikatür tarihçisi Turgut Çeviker’in yapacağı panelde yönetmen-oyuncu Yücel Erten “Tiyatroda Mizah”, karikatür sanatçısı Tan Oral “Çizgi ile Mizah”, sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez ise “Görsel Sanatlarda Mizah” konularında konuşacak. Saat 20.00’de Tiyatro Kumpanyası’nın “Azizim” adlı oyunu sergilenecek. Oyunun ardından tiyatroseverler, oyunu Aziz Nesin’in öykülerinden uyarlayan yönetmen-oyuncu Kemal Kocatürk ile söyleşi imkanı bulacak.

Festivalin kapanışı “Azizname” ile

Aziz Nesin’in doğum günü olan 20 Aralık Pazar saat 15.00’de, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde karikatürist Cihan Demirci, “Yüzde 100 Aziz Nesin” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Saat 16.00’daki “Medyada Mizah” adlı panelde gazeteci-yazar Aydın Engin, senarist Umur Bugay ve radyo programcısı Ayça Şen konuşacak.
Festivalin kapanışı, 20 Aralık’ta, İzmir Sanat’ta saat 20.00’da “Azizname” oyunu ile yapılacak. Yücel Erten’in Aziz Nesin öykülerinden uyarlayıp yönettiği oyunu, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) oyuncuları sergileyecek. (Eİİ)

*İzmir Mizah Festivali’nin afişinde, 2004 yılında yaşamını yitiren değerli karikatürist Necati Abacı’nın Aziz Nesin karikatürü yer alıyor ve iki usta birlikte anılıyor.
31 kez okundu.

Bir cevap yazın