Tire’de Molla Arap Külliyesi’nde çalışmalara başlandı

Tire’nin tarihi ve kültürel mirasının gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla İzmir Üniversitesi, İzmir Valiliği, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle 2011 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar amacına ulaşma yolunda. Tire Belediyesi, İzmir Üniversitesi akademisyenlerinin çöp temizliği yaparak kamuoyunun dikkatini çektiği Molla Arap Külliyesi’nde kazı ve temizlik çalışmalarına başladı.

İnsan eliyle çöplük haline getirilen Molla Arap Külliyesi’nde 2014 yılında İzmir Üniversitesi akademisyenleri tarafından temsili temizlik çalışması yapılmış ve kamuoyunun dikkati çekilmişti. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan külliye için kısa zaman sonra da restorasyon kararı alınmıştı. Konuyla ilgili çalışmalar bir adım daha ileri taşındı ve Tire Belediyesi’nin kurumsal web sitesinde paylaşılan haberle Molla Arap Külliyesi’nde kazı ve temizlik çalışmalarına başlandığı duyuruldu.

Web sitesinde paylaşılan bilgiye göre, imzalanan protokol neticesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Ertan Daş ve öğrencisi Sanat Tarihçi İlyas Yaşayacak’ın önderliğinde başlayan çalışmalara Tire Belediyesi lojistik destek sağlıyor. Çalışmalarda Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri de eşlik ediyor. Tire Belediyesi’nin web sitesinde şu bilgiler paylaşıldı:

“14. Yüzyıl’ın ortası – 15. Yüzyıl’ın başlarına ait olan Molla Arap Külliyesi, 50 sene öncesine kadar ayakta olan ancak yaşanan depremlerden sonra hasar görerek yıkılmış, yeniden toparlanamamış bir büyük külliye. Kazı çalışmalarına başlanan külliyede öncelikle restorasyonun proje ihalesi yapılacak, projenin çizimi için de veriye ihtiyaç olacak. Yapılacak kazı çalışmalarıyla elde edilecek buluntular da projenin çizim aşamasına ve restorasyona şekil verecek. İlk etapta yapılacak olan kazı ve temizlik çalışmalarının yaklaşık üç ay sürmesi düşünülüyor.”

Öte yandan, Yıldırım Beyazıt’ın eşi Hafsa Hatun tarafından memleketi Tire’de çeyiz parasıyla yaptırdığı Hafsa Hatun Külliyesi ile Şeyh Külliyesi de birçok ünitesini kaybetmiş durumda ve restorasyon için bekliyor.

Bir cevap yazın