Dikmen: Halkın özgür iradesine ipotek konuluyor

Tivibu’nun ardından dijital yayın platformu Digiturk’ün Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber (Samanyolu Haber), Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV gibi televizyon kanallarının yayınına son vermesi tepkiyle karşılandı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, yaklaşan genel seçimler öncesi uygulanan bu kararın apaçık bir sansür olduğunu vurguladı.

Bağımsız, özgür medyaya direkt sansür uygulanan bir dönemden geçildiğini anlatan İGC Başkanı Dikmen, “Halkın özgür iradesine ipotek koyan bu anlayışı ve sansür uygulamalarını kınıyorum” dedi. Misket Dikmen yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösteren dijital yayın platformu Tivibu’nun ardından Digitürk de Samanyolu TV, S Haber, Bugün TV ve Kanaltürk gibi televizyon kanallarını ‘Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’ tarafından yürütülen soruşturmayı gerekçe göstererek yayın platformundan çıkardı. Bu apaçık bir sansürdür. Bu halkın özgür iradesine devlet eliyle ipotek koymaktır. Sansürün her türlüsünü yaşadığımız bu dönemde bu son kararla birlikte özgür ve bağımsız basına katmerli bir sansür daha uygulanmıştır. Basın ve ifade özgürlüğüne yeni bir kara leke daha sürecek bu karardan biran önce vazgeçilmesini diliyor, çok sesliliğin, farklı düşüncenin demokrasinin gereği olduğunu bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın