Kocaoğlu:Hepimiz elimizi, gövdemizi, beynimizi taşın altına koymalıyız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazeteci Mehmet Karabel’in Ege TV’de canlı yayınlanan “Fuar’dan Yüz Yüze” programında kent gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. Program sırasında Hakkari Dağlıca’daki terör saldırısı haberini öğrenen Başkan Kocaoğlu, olaya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şehitlerimize rahmet diliyorum. Toplumda çok büyük bir moral çöküntüsü var. Bu hepimizde, bütün insanlarımızda var. Mutlaka ve mutlaka akan kanın durması gerekiyor. Böyle bir coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalması ve kalkınması, tamamen ve tamamen tüm vatandaşlarımızın birlikteliğinden, kardeşliğinden geçmektedir. Bunu mutlaka ve mutlaka, hep birlikte, şu partinin kaybı, şu partinin kazancı demeden en ulvi değerimizi devletimizi, milletimizi ülkemizi korumak için hepimizin elimizi, gövdemizi, beynimizi taşın altına koymamız gerekiyor ki selamete çıkalım. Bunu bütün vatandaşlarımızın iyi niyetle talep etmek de hepimizin hakkı diye düşünüyorum.”

Buca-Bornova arasındaki tünel

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, programda Buca-Bornova arasındaki tünel, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki düzenlemeler, raylı sistem çalışmaları ve Kent Enstitüsü konusunda da açıklamalarda bulundu.

Kent içi ulaşımı ve trafiği rahatlatmak adına çok farklı boyutlarda çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Aziz Kocaoğlu, Buca-Bornova arasında yapılması gündemde olan Tünel Projesi’nin teknik bir zorunluluktan kaynaklandığını dile getirdi. Başkan Kocaoğlu “Burada geçmemiz gereken çok önemli bir yokuş var. Güzergahta ağaçlar, kabristan gibi bir çok kısıt var ve eğim çok yüksek. Kamulaştırma maliyeti var. Bulvar standardına uymayan bir durum ortaya çıkacaktı. Bunun üzerine teknik arkadaşlarla beraber ‘Bu tepeyi tünelle geçebilir miyiz?’ diye bir çalışma başlattık. Çalışmanın uzun süreceğini sanmıyorum ama süre vermek doğru değil” dedi.

Sahil Bulvarı’ndaki çalışmalar

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda yapımına başlanan karayolu altgeçidine ilişkin de bilgi veren Kocaoğlu, “İzmirDeniz Projesi’nde o tarafı çalışan arkadaşların böyle bir projesi vardı. Biz de bunun doğru olacağına, orada bir meydan olmasının kente zenginlik katacağına inanıyoruz” dedi.

Yapım aşamasında bazı sıkıntılar yaşanmasının doğal olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, Hatay’daki metro inşaatı sırasında da büyük sıkıntılar yaşandığını anımsatarak şunları söyledi:

“Büyük kentlerde bu tür inşaat ve altyapı faaliyetlerinde bulunmak kent sakinlerine sıkıntı yaratıyor, eziyet veriyor. Mesela, metro inşaatı döneminde Hatay’da büyük sıkıntı yaşadık. Ama şimdi orası İzmir’in en gözde caddelerinden biri oldu. Bütün çalışmalar bitti, ulaşım rahatladı. Bunları yapmak, o riski almak zorundayız. O zaman hiçbir şey yapmamamız gerekiyor. Büyük Çiğli’de yaptığımız altgeçitler, Yeşillik Caddesi’nde havaalanı yolunda yaptığımız altgeçitler sırasında da, çalışırken sıkıntılar yaşandı. Ama sonunda bir nefes alınacaksa, iyi şeyler olacaksa bu sıkıntıyı hemşerilerimizle beraber çekmek zorundayız. Bizim Mustafa Kemal Sahip Bulvarı’nda yeraltı otopark çalışmalarımız da var, projeler tamamlanıyor. Mümkün olan yeşil alanların altında planladığımız projeler tamamlandığı zaman ihaleye çıkacağız. Önümüzdeki süreçte Levent Marina kavşağı da yeraltına alınacak. Bizim dönemimizde bunların yapılması gerekiyor. Biz de iyi niyetle, samimiyetle çalışıyoruz.”

Raylı sistemde yolcu sayısı daha da artacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, göreve geldiklerinde İzmir’de raylı sistemde 70 bin olan yolcu sayısının bugün 650 bine çıktığını da söyledi. Metro için alınan yeni çekerler geldiğinde bu sayının 800-850 bine çıkacağını söyleyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İZBAN’ın çekerleri geldi, eğer TCDD tren sıklığını 5-6 dakikaya düşürürse, orada da artı 150-200 bin yolcu taşıyacak bir kapasite var. Yani 650 bin yolcuyu mevcut hatlarla 950 bine çıkarmamız mümkün. Torbalı hattı devreye girdiğinde yolcu sayısı biraz daha artacak. İzmir’de 11 yılda trafik yoğunluğu araç sayısı kadar artmadı. Raylı sistemde taşıdığınız yolcuyu 70 binden 650 bine çıkarırsanız, trafiği o ölçüde rahatlatırsınız. Ankara Asfaltı’nın hem kuzeyinde hem güneyinde iki bulvar açıyoruz. Homeros Bulvarı’nın özellikle Buca’yı rahatlatacağına, Karşıyaka-Bayraklı-Bornova istikametini de Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin rahatlatacağına inanıyoruz.”

Kent Koleji, bir nevi Kent Enstitüsü modeli

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, canlı yayında yaptığı konuşmada 2009-2014 Stratejik Planı’nda yer verdikleri İzmir Kent Koleji projesine de değindi. Projenin istihdam sorununa yönelik önemli bir adım olduğunu belirten Kocaoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, lise mezunları iş arıyor. Bu çocukların mutlaka meslek sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle üniversite ile halk eğitim ile meslek liseleri ile ilgili sektörlerle bir araya gelerek turizmden, inşaat sektörüne kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan Kent Koleji’ni hayata geçirdik. Şu anda çok sayıda kursumuz var. Bir konuda eğitim almak isteyen 11-12 kişi oluştuğunda, o eğitimi verecek kurumla hemen irtibata geçip eğitime başlıyoruz. Bunun çok önemli bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Bunu biraz daha geliştirip sanayicinin, mühendisinin, ustabaşının derslere girmesi, oralarda çocukların staj yapması ve işverenin gözlerine kestirdikleri elemanı okuldan seçip almalarını hedefliyoruz. Bu kurumlar halkevi, halk eğitim merkezi gibi.. Belki Köy Enstitüsü değil ama bir nevi Kent Enstitüsü modeli.”


Kocaoğlu, hizmet verdikleri 30 ilçeye aynı nazardan baktıklarını söylerken, “Bizim toplumun tamamından oy versin vermesin, bölge farkı mezhep farkı, alt kimlik farkı gözetmeden genel kabul gören bir tarafımız var.Birincisi ‘bu adam adil, ayrım yapmıyor. İkincisi namusuyla çalışıyor, üçüncüsü elinden geleni yapıyor’. Toplumun bütün kesimlerinden bu söylemi alabiliyorsunuz. Ben hiçbir belediye başkanını ayırmıyorum. Öyle bir lüksüm de yok. Ayrım yapmak sadece Büyükşehir Belediyesi’ni ve Başkanını küçültür. Hizmette ayrım yapılmaz” dedi.
49 kez okundu.

Bir cevap yazın