Nohutalan köyünde 2. Kavun Festivali düzenlenecek

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Nohutalan köyünde “Nohutalan Kavun Festivali” bu yıl ikinci kez düzenlenecek. Festival, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Urla Belediyesi’nin katkısıyla 05 Eylül 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

İzmir ilindeki Boşnak köylerinden biri olan Nohutalan’daki Kavun Festivali’nin ilki geçen yıl, 31 Ağustos 2014 Pazar günü köy etkinlik alanında gerçekleştirilmişti. Festival, İzmir ve çevresinde yaşayan Boşnaklar ve Boşnak dostlarını Nohutalanlılar ile bir araya getirmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi ekipleri, köy etkinlik alanında çevre düzenleme, bakım ve onarım çalışmalarını tamamladı. Nohutalan Muhtarı Nuran Eroğlu, kokulu ve lezzetli kavunlarıyla ünlü köylerinin adının ilk kez geçen yıl düzenlenen festivalle duyulduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Köyümüzün adı duyulsun, kavunumuz bilinsin istedik, köyümüzde bir festival hayal ettik. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosumuz Ahmet Kemal Baysak’ın önderliğinde. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun desteği ve Urla Belediye Başkanımız Sibel Uyar’ın katkısıyla bu hayalimiz gerçek oldu. Herkesi bu yıl 05 Eylül 2015 Cumartesi günü ikincisini düzenleyeceğimiz festivalimize katılmaya çağırıyoruz.”

2. Nohutalan Kavun Festivali’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve solistleri konser verecek. Festival kapsamında “en iyi kavun yetiştiricisi” yarışması düzenlenecek. Konuklara geleneksel Boşnak böreği, keşkek, pilav, ayran ve kavun ikram edilecek. Köyde üretilen ürünler satışa sunulacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın