Seferihisar-Samos feribot seferleri yeniden başlıyor

Seferihisar Sığacık Teos Marina – Samos Adası Karlovassi Limanı arasındaki feribot seferleri dört yıl aradan sonra yeniden başlıyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,seferlerinin 8 Ağustos 2015 Cumartesi günü gerçekleştirileceğini müjdeledi.

Seferihisar Belediyesi ile Samos Belediyesi’nin girişimleri, Teos Marina, Samoslu işadamları ve turizmcilerin ortaklaşa çalışmasıyla başlayacak seferler, iki liman arasında karşılıklı olarak gerçekleşecek. Turlar kişi başına 17,5 Euro’dan başlayan fiyatlarla gidiş-geliş olarak düzenlenecek.

İlk sefer 2011’de yapılmıştı

Feribot seferlerinin yeniden başlamasından büykü mutluluk duyduğunu söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,
İzmir ve Yunan Adaları arasındaki en yakın mesafenin Sığacık – Karlovassi arasında olduğunu belirtti. Aslında Samos’a ilk seferlerin dört yıl önce 2011 yılında başladığını ancak sorunlar nedeniyle süremediğine değinen Soyer, şu bilgileri paylaştı:

“Biz 2011 yılında Sığacık Limanı’ndan Samos’a feribot seferleri başlatmak için büyük çaba sarf ettik. Türkiye’nin en hızlı açılan Gümrük Kapısı olduk. Samos Belediyesi’yle karşılıklı görüşmelerimizin ardından Teos Marina ve Vathi Limanı arasında seferlerimiz başladı. İlk yıl birçok sefer gerçekleştirdik. Ama bu seferlerin bazı sorunları vardı. Sığacık ve Vathi arasındaki mesafenin uzun olması ve Yunanistan’da ortaya çıkmaya başlayan ekonomik kriz, Karlovassi Liman ve Gümrüğü’nün açılışında yaşanan gecikmeler, hattın yeni olması nedeniyle rekabet gücündeki zafiyetler, başlattığımız seferlerin iptaline sebep oldu. 2015 yılı itibariyle Karlovassi Limanı açıldı. Yunanistan tarafında turizmciler ve işadamları büyük bir dayanışma içine girerek güçlerini birleştirdiler ve Samos Star Teknesi’nin bu hatta girmesi için ellerine taşın altına soktular.”

Teos Marina Yönetimi’nin de bu seferlerin başlamasında katkılı olduğuna değinen Tunç Soyer, “Teos Marina Yönetimi bu girişimin bölgemiz için taşıdığı önemin bilinciyle, hattın işlemesi için büyük fedakarlık yaptı. Biz Seferihisar Belediyesi olarak, ilk günden beri iki yaka arasında seferlerin başlaması için olanca gücümüzü seferber etmeye hazırdık. Sonuçta bütün bu gayretler birleşti ve bu olumlu noktaya gelindi. İzmir ve Yunan Adaları arasındaki en yakın mesafe Sığacık – Karlovassi arasıdır. Bu nedenle, Samos Adası’na ulaşmanın en kolay yolu da, Yunan adalarından 4 milyonluk İzmir’e ulaşmanın en kestirme yolu da bu hat olacak” dedi.

Yolculuk yaklaşık iki saat sürüyor

Sığacık-KarlovasiLimanı’na karşılıklı olarak gerçekleştirilecek seferler yaklaşık 1 saat 40 dakika sürecek. Seferler haftanın altı günü devam edecek. Günübirlik turların dışında konaklamalı turlar da yapılacak. 8 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak seferler ekim ayına kadar devam edecek. 2016 yılından itibaren ise seferlerin yıl boyunca yapılması planlanıyor.


08 Ağustos 2015 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenecek sefer gün ve saatleri şöyle:

Pazartesi:
Seferihisar / Karlovassi : 08.30

Çarşamba:
Karlovassi / Seferihisar : 08.00
Seferihisar / Karlovassi : 17.30

Perşembe: Karlovassi / Seferihisar : 18.00

Cuma: Seferihisar / Karlovassi : 08.30
Karlovassi / Seferihisar : 18.00

Cumartesi: Seferihisar / Karlovassi : 08.30
Karlovassi / Seferihisar : 18.00

Pazar: Seferihisar / Karlovassi : 08.30
Karlovassi / Seferihisar : 18.00

Turlarla ilgili detaylı bilgiye www.samosstar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın