Tahlillerde “Yalancı yüksek” sonuca dikkat

İzmir Kent Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, bazı durumlarda trigliserid ve kolesterol tahlillerinin sonuçlarının “yalancı yüksek” çıkabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Bahçeci, “Maalesef bu yalancı yüksek değerler gereksiz kolesterol ilacı kullanımını artırıyor” dedi.

Prof. Dr. Mitat Bahçeci, akşam tıka basa yiyip içtikten sonra sabahında “aç karnına” denilerek yaptırılan trigliserid ve kolesterol tahlillerinin sonuçlarının “yalancı yüksek” çıkabileceğini dile getirdi. Prof. Dr. Bahçeci, tahlil öncesi bazı ilaçların ve alkolün de aynı şekilde yanıltıcı sonuçlara yol açtığını belirtti.

Prof. Dr. Mitat Bahçeci, hastalaar yanında, neredeyse her gün onlarca sağlıklı kişinin “kolesterol” durumunu merak edip tahlil yaptırdığını söyledi. Kolesterol konusunun sürekli gündemde olduğunu, farklı farklı söylemlerin kafa karıştırdığını vurgulayan Prof. Dr. Bahçeci şu uyarılarda bulundu:

“Trigliserid ve LDL kolesterol düzeylerinin sağlıklı ölçülebilmesi için hasta en az 12 – 14 saat aç kalmalıdır. Ayrıca tahlil öncesinde alkol de kesinlikle kullanılmamalıdır. Alkol, özellikle trigliserid düzeyini çok yükseltir. Hastanın yeteri kadar aç olmadan verdiği kan örneğinde LDL kolesterol değeri yüksek çıkar ve bu ölçüm gereksiz ilaç kullanımı gibi yanlış bir sonuca kapı açar.”

27.07.2015
8 kez okundu.

Bir cevap yazın