Üreticilere 552 bin 844 lira don ödeneği

İzmir’de don nedeniyle seraları zarar gören Urlalı kesme çiçek üreticilerinin yüzü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gelen haberle güldü. Geçtiğimiz Ocak ayında yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle meydana gelen zirai kayıp için kesme çiçek seralarına bakanlık tarafından 552 bin 844 lira ödenek ayrıldı. 552 bin 844 liralık destekleme ödemesi Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçilerin hesabına aktarılmaya başlandı.

Zirai don nedeniyle bakanlık tarafından yapılacak destekleme ödemesinden faydalanacak üreticilere ‘Hakediş Sertifikaları’ Urla’da düzenlenen etkinlikle dağıtıldı. Törende konuşan Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, “Afetten sonra mevzuatın ve prosedürlerin çok hızlı bir şekilde uygulanarak zararın karşılanmıştır. Devletimiz her zaman üreticimizin yanındadır” dedi.

“Keşke bu afetle hiç karşı karşıya gelmeseydik. Keşke ürünlerinizin en iyi şekilde pazarlandığı ve değerinde satıldığı günlerde bir araya gelseydik” diyen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ise bu gibi olumsuz durumlara karşı çiftçinin ürününü sigortalatması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) aracılığıyla üreticilerin doğal afet, yangın, hastalık gibi etmenlere karşı 1 yıllık gelirini ve masrafını teminat altına alabileceğini anlatan Güldal, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle bakanlığın TARSİM’e kayıtlı olmayan üreticilerin zararını karşılama kararı aldığını söyledi.

Güldal, ‘Hasar Zararı Tazminatı Ödeme Kararı’ çerçevesinde 552 bin 844 lira değerindeki ödemeyi İzmir’de ilk kez Urlalı üreticilerin almaya hak kazandığını dile getirdi. İl ve İlçe Müdürlüklerinin her zaman üreticilerin yanında olduğunu hatırlatan Güldal, “Hafta sonu bayram seyran demeden üreticilere telefonumuz da kapımız da açıktır. Tarımsal üretimin her aşamasında bize düşen ne varsa biz yapmaya her zaman hazırız” diye konuştu.

Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç Bakanlık tarafından yapılan hasar ödemesiyle ilgili olarak, “İlk defa İzmir ilinde ben böyle bir hasarın bu kadar kısa sürede ödendiğine şahit oluyorum. Bu konuda büyük katkısı olan ve süreci hızlandıran İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal’a özellikle şükranlarımı sunuyorum” dedi.
32 kez okundu.

Bir cevap yazın