Hasan Tahsin Gazetecilik ödülleri törenle verildi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Teşvik yarışmasında dereceye giren 22 gazeteci Basın Müzesi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

İzmir Basın Müzesi’yle aynı alanda yer alan tarihi Aziz Vukolos Kilisesi’nde düzenlenen törende,son 6 yıldır basın ve ifade özgürlüğüne yönelik yürüttüğü mücadele nedeniyle, Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü Jüri’nin oybirliğiyle İGC eski Başkanı Atila Sertel’e verildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i andıkları 15 Mayıs’ın İzmir ve Türk basını için çok önemli bir gün olduğunu vurguladı. Dikmen, “İşte böyle bir günde İzmir’in yürekli gazetecilerini ödüllendirmek de bizler için çok önemli. İzmirli gazeteciler olarak Hasan Tahsin’in mirasçısı olmaktan her zaman büyük onur duyduk” dedi.

Törende söz alan yarışmanın Jüri Başkanı ve Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru da, Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü’nün yarışma jürisinin oybirliğiyle verildiğini belirtti. Duru, “Atila Sertel’e özellikle son 6 yıldır gazeteciler için, basın ve ifade özgürlüğü için adaletsizliğe uğramış bütün ülke insanlar için yürüttüğü mücadele şükranlarımızı sunuyoruz. Jürimizin oybirliğiyle verdiği Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü, İzmir ve Türkiye’deki gazeteciler adınadır” diye konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve İGC yönetim kurulunun ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine; İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil Hüner, Basın Yayın ve Enformasyon İzmir İl Müdürü Deniz Dev, Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı.

Sertel: Ben gazeteciyim

Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü’nü İGC Başkanı Misket Dikmen, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru’nun elinden alan Cemiyet eski Başkanı Atila Sertel de duygularını şu sözlerle paylaştı:

“Silivri zindanlarının boşaltılması için önde mücadele eden arkadaşlarımın yanında olmak benim için onurdu. Bu süreçte tutuklu gazeteciler için yürüttüğüm mücadele nedeniyle benim için Ergenekoncu, Kürtçü, Cemaatçi dediler. Benim savunduğum şey hiç kimsenin düşünceleri ve yazdıkları nedeniyle ceza almamasıdır. Ben gazeteciyim. Gazeteci ruhu ile doğdum ve gazetecilik ruhu ile de öleceğim. Böylesine önemli ve anlamlı bir ödülü kendi Cemiyetimizden almak benim için büyük onur.”

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren 22 gazeteciye ödülleri sunuldu. 2014 Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması’nda ödül alan isimler şöyle:

HASAN TAHSİN ÖZEL ONUR ÖDÜLÜ:

Atila Sertel (Gazeteci- Yazar)

ŞEHİT GAZETECİ HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI

HABER ÖDÜLÜ – SARUHAN AYBER ÖDÜLÜ
Elif Demirci İşleğen – Doğan Haber Ajansı

GÜNCEL YAZILAR ÖDÜLÜ
Serdar Öztürk – 9 Eylül Gazetesi

ARAŞTIRMA-İNCELEME ÖDÜLÜ
Tayfur Murat Eğilmez – Aljazeera Türk

RÖPORTAJ ÖDÜLÜ
Işık Teoman – KNK Dergisi

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ -SEDAT PEKER ÖDÜLÜ
Mehmet İnmez – Habertürk Gazetesi

SPOR FOTOĞRAFI ÖDÜLÜ
Cem Öksüz – Anadolu Ajansı

KARİKATÜR
Sadık Pala – 9 Eylül Gazetesi

SAYFA DÜZENİ ÖDÜLÜ
Ayhan Mengüloğlu – Yeni Asır Gazetesi

SPOR HABERİ ÖDÜLÜ
Ergin Karataş – Doğan Haber Ajansı

TV HABER ÖDÜLÜ
Çağdaş Yılmazer – Kanal 35

TV PROGRAM ÖDÜLÜ – MEHMET TÜRKOĞLU ÖDÜLÜ
Yusuf Eser – TRT

RADYO HABER- PROGRAM ÖDÜLÜ
Hatice Bülbül – TRT Radyo

ŞEHİT GAZETECİ HASAN TAHSİN GAZETECİLİK TEŞVİK YARIŞMASI

HABER ÖDÜLÜ – SALİM VARLI ÖDÜLÜ
Gökmen Ulu – Sözcü Gazetesi

ARAŞTIRMA- İNCELEME ÖDÜLÜ
Kahraman Durak – Yeni Asır Gazetesi

RÖPORTAJ ÖDÜLÜ
Ahmet Çınar – Yurt Gazetesi

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ
Emin Mengüarslan – Anadolu Ajansı

SAYFA DÜZENİ ÖDÜLÜ
Gizem Yılmazer – Sabah Gazetesi

SPOR HABERİ ÖDÜLÜ – ÜNVER ERGÜN ÖDÜLÜ
Burcu Taner – Hürriyet Gazetesi

SPOR FOTOĞRAFI ÖDÜLÜ
Görkem Türkyılmaz – Yeni Asır Gazetesi

KARİKATÜR
Mümin Durmaz – Yurt Gazetesi

TV HABER ÖDÜLÜ – AHMET YAKACIKLI ÖDÜLÜ
Hasan Eser – Kanal 35

TV PROGRAM ÖDÜLÜ
Özge Kayabal Takeş – Kanal 35

31 kez okundu.

Bir cevap yazın