Kemalpaşa turizm ile de öne çıkacak

Türkiye’nin kiraz cenneti olarak bilinen Kemalpaşa için, kenarda köşede kalmış Boncuk Köy, Kazak Vadisi, Laskaris Sarayı, Tufan Dede Türbesi, Armutlu Tez Geçidi, Yukarı Kızılca ve Kavaklıdere köyleriyle turizmin cazibe merkezi olma yolunda ilk adım atıldı. Bölgede, Kemalpaşa, Bağyurdu ve Turgutlu organize sanayi bölgelerinde (OSB) toplamda 800’e yakın fabrika ile sanayinin yanında turizmin canlanması için de çalışmaya başlandı.

Kemalpaşa’nın geleceği adına bölgenin kanaat önderleri Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) önderliğinde İzmir ve ülke ekonomisine daha çok katkı sağlaması için daha önceden ‘Sanayi Çalıştayı’ çalışmaları başlatarak Kemalpaşa, Bağyurdu ve Turgutlu organize sanayi bölgeleri güçlerini birleştirmişti.

Oldukça verimli geçen Sanayi Çalıştayı projesinden memnun kalan sanayiciler aynı tip çalışmanın Kemalpaşa’ya hız kazandıracak olan turizmi için de yapılması için düğmeye bastı. Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Porsuk, Bağyurdu OSB Başkanvekili Fahrettin Selçik ve KESİAD Başkanı Aytekin Öztaş, bu kez aralarına Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek ve Ramada Kemalpaşa Oteli Müdürü Ayça Beslen’i de aralarına alarak bölge turizmi için neler yapılabileceğini tartıştılar.

Kemalpaşa Ramada Oteli’nde yapılan ilk toplantıda yeni projenin adı da Destinasyon Kemalpaşa olarak belirlendi. Bölgenin ulusal çapta tanıtımı için projeler üzerinde çalışan Destinasyon Kemalpaşa ekibi, her ay düzenli olarak bir araya gelerek üretilen projeleri hayata geçirmenin yollarını arayacak.

Yavaş Şehir projesinin ardından Kaleiçi restorasyonu ile artık tüm dünyada tanınır hale gelen Seferihisar’ı örnek olan Destinasyon Kemalpaşa, bölgenin turizm potansiyelini değerlendirerek bölgeye daha çok yerli ve yabancı turistin gelmesini sağlayacak. Bu konuda ilk çalışmanın önümüzdeki günlerde başlatılacak. Yıl boyunca da farklı etkinlikler yapılarak bölgenin ülke gündemine taşınması sağlanacak.
21 kez okundu.

Bir cevap yazın