Mağrip

Kuzey Afrika’nın tarih ve doğa harikası Fas, her köşesinde gizem ve öykü barındıran muhteşem ülke. Avrupalı turistlerin bizlerden çok daha önce keşfettiği bu coğrafya son yıllarda Türklerin de ilgi odağında. Güçlü Arap ve yerel Berberi kültürü inanılmaz zengin bir kültür dünyasını önünüze seriyor. Diğer Arap beldelerinden farklı olarak huzur ve özgürlüğün hissedildiği ülke, çarşı ve pazarlarındaki canlılık ve insanların yüzünden eksik olmayan tebessüm ile akıllarda yer ediyor.
Zengininden fakirine her Faslı’nın sürekli tebessüm etmesi ve mutlu yüz ifadeleri hemen göze çarpıyor. Belki Akdeniz rahatlığı ile açıklanabilecek mutlu yüz ifadelerinin arkasında geleceğe yönelik aşırı plancılığın olmaması var. Bizlerin aksine Faslılar her an gelecek planlamak ile meşgul değiller ve akışına bırakmanın tadını tepe tepe çıkarıyorlar.
Kaygı yüklü olmayan insanların ülkesi Fas, mimarisi,  el sanatları, renkli giyim alışkanlıkları ile gizem ve arayış içindeki insanların ilgisini çekiyor. Sınırsız seçenekli Fas mutfağını da eklersek lezzet peşinde koşanlar için rüya gibi ülke. Meyve ve sebze çeşitliliği ile kıskandırıcı. Zeytini ile gururlanan bir ülke olmamıza rağmen Fas’taki tezgahlarda zeytin çeşitliliği ve sunumu özendirici.
Sokaklara nakış gibi işlenen sanat
Fas’ın ekonomik merkezi Kazablanka, modernleşmenin saldırısı altında olmasına rağmen gizemini korumakta en azından şu an için başarılı. Son yıllardaki ekonomik büyüme, plaza ve AVM sayısını artırsa da her köşe başında ruhu olan sokaklara kendinizi teslim edebilirsiniz. Eski yapıların basit detaylarına dahi nüfuz eden sanatsal derinlik heyecan verici. Fas’ta uzun yıllar Fransız yönetimi altında kalmış bir toplumun etkilerini hemen hissedebiliyorsunuz. Fransızca, Arapça’dan sonra en önemli dil.
Halkın önemli bir bölümü Fransızca biliyor. Zaten iş ve sosyal hayatta başarılı olmak için Fransızca bilmek zorunlu. Özellikle şehirlerde gençler kendi aralarında sıklıkla Fransızca konuşuyorlar.  Yaşam ve yönetim tarzı ile Avrupalı hanedan temsilcilerine benzeyen Genç kral 6. Muhammed İngilizce’ye daha fazla önem veriyor. Bu önemin göstergesi ise eğitim kurumlarında son yıllarda İngilizceye verilen ağırlık.
Korumasız gezen genç kral
Faslılar genç krallarını çok seviyor. Bu sevgi yasaya, polise bağlı bir sevgi değil, doğal ve samimi. Faslılar ile kralları arasındaki bu sevgide kuşkusuz genç kralın halktan kopuk olmayan mütevazi yaşamı ve özgürlükçü yaklaşımı var. Genç kralı Avrupa’daki hanedan temsilcilerine benzer şekilde korumasız olarak ailesi ile restoran veya kafelerde görmek sıradan. Bizde yüzlerce ağır silahlı koruma ile gezen seçilmiş siyasetçileri bakınca şaşırmamak elde değil.

Bir cevap yazın