Bartholomeos: Terörün dinle ilişkilendirilmesi doğru değil

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aziz Voukolos Günü için İzmir’e gelen İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos ile dünyanın pek çok yerinden gelen Ortadoks din adamlarını verdiği yemekle ağırladı. Geceye Bartholomeos ve çok sayıda metropolitin yanı sıra çok sayıda din adamı, İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve İzmir protokolü katıldı.

Konuklarına seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bartholomeos ve onunla birlikte kente gelen din adamlarına teşekkür etti. Kocaoğlu, “Burada bulunduğunuz süre içerisinde umarım hoşça vakit geçirir ve misafirperverliğimizden memnun kalırsınız. Bu ziyaretin tüm inanç alemine, tüm dünyaya barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum” dedi.

İzmir’de ayin yaptıkları için teşekkürlerini sunan Fener Rum Patriği Bartholomeos, gelecekte tüm dinleri kucaklayan yaklaşımların başarılı olacağını söyledi. Tüm toplumların tarihinde olduğu gibi Türk -Yunan tarihinde de yaşanan olayların her iki tarafta travmalara neden olduğunu belirten Bartholomeos, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu her iki ülkenin politikasını da etkilemiştir. Ancak henüz savaşın külleri tazeliğini korurken, Atatürk ve Yunan Başbakanı Venizelos’un gerçekleştirdiği anlaşmalar ve olumlu yaklaşımlar çok önemlidir. Bu geleceği geçmişin ipoteğinde tutmayan kompleksiz yaklaşımlar önemlidir.”

23 yıldır sürdürdüğü Patriklik görevi sırasında pek çok müslüman ülkeyi ziyaret ettiğini anlatan Bartholomeos, “Din adamları olarak farklılıkları Tanrı’nın bir hikmeti olarak görüp onları sevmek gerektiğine inanıyoruz” dedi. Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz nasıl çıplak olarak dünyaya geldiysek, aynı şekilde çıplak olarak bu dünyadan ayrılacağız. Türkiye’de buna ‘Kefenin cebi yok’ diyoruz. Diğer taraftan şiddet ancak Tanrı’nın lütfettiği aklı yeterince kullanamayanların başvurduğu yöntemdir. Sonu yoktur ve fayda sağlamaz. Bugün dünya ölçeğinde yaşanan terör faaliyetlerinin dinle ilişkilendirilmesini doğru bulmamaktayız. Birilerinin bu eylemleri bu şekilde lanse etmelerine karşı din adamları olarak müsaade etmemeliyiz. Din tarihte defalarca siyasi ve ekonomik emeller için kullanıldı maalesef. Bugün benzeri olayların tekrarlanmaması için din adamları el ele durmalıdır.”

Bir cevap yazın