Turizm fuarları, bakanlık ve rehberler

Gözümüzü açıp kapadık, yine fuar zamanı geldi. Londra, Utrecht, Berlin ve Moskova turizm fuarları. Londra geçti, kaldı üç çok önemli fuar. Fuarlar önemli mi? Evet, hem de çok. Olmasa milyonlarca euroyu dökmeyiz fuarlara.

Rehberlerin fuarlarda, en azından bakanlığın info bankolarında görev yapma konusu yine gündemde. İzmir Turist Rehberleri Odası olarak otuzun üzerinde yurtdışındaki turizm müşavirlik ve ateşeliklerine yazı yazdık. Bunun yanında Tanıtma Genel Müdürlüğüne de tabii.

Bir de Ankara’da yüz yüze görüşmemiz oldu. Çok dikkatli dinlendik ve detaylar üzerine görüşüldü. Açıkçası pek de beklemiyordum bu ilgiyi. Konuyu irdeleyeceklerini söylediler.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Travel Turkey’de Ankara’dan gelen yetkililer müjdeyi verdi: “Durumu görüştük. Rehberlerin yurt dışı turizm fuarlarında ülkemizi tanıtması konusu uygun bulundu.”

Tabii ki sevindim. Ama buruk bir sevinç. Son derece doğal olan, zaten olması gereken bir konu için neden bu kadar uğraş verilsin?

Arkadaşlarım ise çok umutsuzdular. “Böyle gelmiş, böyle gider. Bugüne kadar değiştiremedik, imkansız gibi bir şey” diyorlar…

Ama değil işte. Doğru bildiğimiz konularda sonuna kadar mücadele vermeliyiz. Bu da bizim doğrumuz.

Şimdi fuarlar geldi çattı. Londra geçti. Utrecht için haber bekliyoruz. Arkadan Berlin ve Moskova gelecek.

Tüm fuarlarda rehberlerin görev yapmaları ülkemizin yararınadır. Kimseye artı külfet getirmeyecek bu konuda bakanlığımızın, olumlu yaklaşımını sürdürmesini diliyoruz…

Bir cevap yazın