Torbalı Belediyesi Osmanlıca kursu verecek

Milli Eğitim Şurası alt komisyonunda çıkan Osmanlı Türkçesinin liselerde zorunlu ders olarak okutulması kararına ilişkin tartışmalar sürerken Torbalı Belediyesi Osmanlıca kursu açtı. Torbalı Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Torbalı Halk Eğitim Müdürlüğü ile Osmanlıca kursu için anlaşma yapıldığı ve kursiyer kayıtlarının başladığı belirtildi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 800 yıl süreyle kullanılan Osmanlıca diline ilgi duyanlar için kurs açtıklarını belirtti. İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü’yle bu konuda bir anlaşma yapıldığını, Osmanlıca kursuna ilginin büyük olacağına inandığını belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, şunları söyledi:

“Toplumların hafızası yazılı tarihleriyle, dillerinin korunmasıyla mümkündür. Osmanlıcaya ara verilen dönemde bizim tarihimizle yazılı bağlarımız, istenilen düzeyde olmadı. Bu kursumuzun amacı biraz atalarımızdan özür dilemek anlamını da içeriyor. Alanında uzman eğitmenlerimiz, Osmanlıcayı da öğretecekler. Başarılı olanlara sertifikaları verilecek. Sınıflarımız 16 kişilik olacak. Milli Eğitim Bakanlığımızın anlaşmalı olduğu vakıflardan gönüllü eğitmenler tayin edildi. Bunun için kursiyerlerden herhangi bir ücret alınmayacak. Kursiyerler bir dizi sosyal kültürel etkinlik programlarından da yararlanabilecekler.”

Osmanlıca kursu için başvurular Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’nde kabul ediliyor.

Bir cevap yazın