Sigara dumanı KOAH gelişiminde etken

Ülkemizde 3 – 5 milyona yakın KOAH’lı (Kronik Müzmin Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hasta bulunuyor. Bu hastaların yalnızca 300 – 500 bini kendisinde hastalık olduğunu fark ediyor. Hastalıkta erken tanı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltıyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu tarafından “Dünya KOAH Günü” nedeniyle hasta eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün, KOAH’ın ilerleyici olmanın yanında önlenebilir ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

KOAH’ın nefes yollarında mikroplarla değil, bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Alev Gürgün, bu hastalığın tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın kamuoyu tarafından yeterince bilinmediğini belirtti. Prof. Dr. Gürgün, hastalığa ilişkin şu bilgileri verdi:

“KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 15-20’dir. Bir diğer değişle toplumumuzda 40 yaş üstü her beş kişiden birinde KOAH bulunur. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu fark ediyor. Hastalık, küresel yükü çalışması verilerine göre, yılda 2.9 milyon ölüme neden oluyor. Ülkemizde ise solunum sitemi hastalıkları en sık görülen 4. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin yüzde 5.5’inden sorumludur.”

KOAH’ın gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörünün sigara dumanı olduğunu anlatan Prof. Dr. Alev Gürgün, “Sigara içenler, içmeyenlere göre daha fazla solunumsal şikayetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek ölüm oranlarına sahiptirler” dedi. KOAH’da en sık görülen yakınmaların nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gürgün, “Hastalığın tanısı, basit ve ağrısız test olan nefes ölçüm testi ile kolayca konabilmektedir. Hastalıkta erken tanı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltır” dedi.

KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olması yanında önlenebilir ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Alev Gürgün, “KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak, bu amaçla hekime başvurmak olmalıdır” diye konuştu. Prof. Dr. Gürgün, “Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun dışında diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve fiziksel aktivitelerin ihmal edilmemesi gerekir. Hedefimiz KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurularını artırılmasıdır. Bu yıl herkesin kolayca yapabileceği tempolu 30 dakika yürüyüşü kendimize tema seçtik” diye konuştu. (Ege Ajans)
43 kez okundu.

Bir cevap yazın