Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir güneş enerjisini konuşacak

İzmir güneş enerjisini konuşacak

Güneş enerjisinin yaygın kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamalarının anlatılacağı SOLARTR 2014 Konferans ve Sergisi için geri sayım başladı.

19-21 Kasım 2014 tarihleri arasında Swissotel Büyük Efes’te düzenlenecek konferansta 15 ülkeden 140 bildiri sunulacak. Konferansa Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Amerika, Kanada ve Çin’den gelen 15 konuşmacı güneş enerjisinin farklı alanlarına ilişkin sunumlar yapacak.

SOLARTR2014 konferansına ilişkin bilgi veren Bilim Kurulu Başkanı, Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bülent Yeşilata, konferans programına kabul edilen yaklaşık 140 bildiriden 95 tanesinin sözel sunum tercihi yaptığını bunun da çok önemli olduğunu belirtti.

Sunulan bildirilerde Türkiye’den yoğun ilgi olmasının yanı sıra üç kıtadan 15 farklı ülkeyi kapsayan bir çerçeve söz konusu olduğunu anlatan Yeşilata, “Kuzey Kıbrıs, İran ve Almanya adresli bildiriler diğer ülkelere kıyasla daha ağırlıklı” dedi.

Sanayide ve günlük yaşamda her geçen gün daha çok kullanılmaya başlanan güneş enerjisiyle ilgili her konunun ele alınacağı konferansta, güneş enerjisi alanında çalışan kamu, sanayi ve özel sektör temsilcilerine yönelik eşgüdüm oturumları da gerçekleşecek.

Konferansta güneş enerjisi teknolojileri (FV, Isıl) ve yeni eğilimler, FV malzeme ve cihazlarının ölçüm ve karakterizasyonu, FV enerji tesisleri, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP, CPV), güneş enerjisi sistemlerinin işletimi, performansı ve güvenilirliği, güneş ısıl ve güneş elektriği sektörü ve pazar dinamikleri, kent planlamasında güneş enerjisi, güneş enerjisi ile ısıtma ve soğutma, büyük ölçekli sistemler, sanayi üretim süreçleri ile güneş ısıl enerjisinin bütünleştirilmesi, binalarda bütünleşik güneş enerjisi sistemleri, binaların yenilenmesinde güneş enerjisi kullanımı, sıfır enerjili binalarda güneş enerjisinin rolü, enerji depolama sistemleri, hibrid sistemler, değerlendirme ve sertifikalandırma prosedürleri, yeni malzeme ve yaklaşımlar, yönetmelikler, çerçeve mevzuat ve bölgesel kalkınma, güneş enerjisinde yenilikçi finansman modelleri, Ar-Ge, Ür-Ge ve gelecek işbirlikleri, çevre sağlığı ve iş güvenliği konuları ele alınacak.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments