4. Basmane Günleri etkinlikler ve açılışlarla başladı

Konak Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ortaklaşa düzenlediği “4. Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri” başladı. 18 Ekim 2014 Cumartesi günü Mezarlıkbaşı’ndaki Agora Kazı Evi önünde oluşturulan korteje katılanlar, Roman Orkestrası eşliğinde Basmane Garı’na yürüdü. Açılış etkinliklerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkan Vekili Nükhet Akyıldız, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik birlikte katıldı.

Manisa Akhisar Oteli’nde Tülün Şaşmaz Üzmez’in, Altınordu Spor Kulübü Arkası Eski Türk Evi’nde Lütfü Dağtaş’ın, Sinyora Sinagogu’nda Yusuf Tuvi’nin, Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi’nde Berna Fişek Kızıltan ile Nevcihan Güroğlu Alanyalı’nın, Basmane Garı’nda Esra Tolga, İlknur Baltacı, Melih İnanlı, Nezaket Tekin, Nilgün Özdemir’in, Simber Atay’ın fotoğraf sergileri açıldı. Altınordu Spor Kulubü arkasında İBB tarafından restore edilen Eski Türk Evi’nde koleksiyoner Güner Özkan’ın eski telli sazlar koleksiyonu, Emir Sultan Türbesi’nde ebru ustaları Haluk Kürkçüoğlu – Nuri Pınar’ın ebru işliği, Basmane Garı’nda seramik sanatçısı Gülistan Genç’in mozaik işliği ziyaret edildi.

Altınpark Çınar Ağacı’nın altında Orhan Beşikçi ile Mustafa Oğuz’un Basmane Yazıları Sergisi açıldı. Konak Belediyesi Kadın Müzesi’nde Emel Çevikcan, Nilgün Vural ve Zümrüt Özmen’in, Basmane Garı VIP Salonu’nda Bedriye Gülay Beşikçi’nin resim, Basmane Garı’nda İzmir Karikatürcüler Derneği’nin “İzmir ve Çevre” temalı karikatür sergisi gezildi. Eski Emniyet Oteli avlusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi tarihsel çevre koruma projeleri sergilenmeye başladı.

Basmane Metro İstasyonu girişinde “APİKAM arşivi / Basmane ve çevresi” fotoğraf sergisi, Basmane Garı VIP Salonu’nda “İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı” kitap sergisi açıldı. Basmane Garı’nda dans ve pandomim gösteriler, Feridun Emre Saz Evi “Saz ve Cümbüş dinletisi eşliğinde” müzik aletleri işliği ilgiyle izlendi. “YERYÜZÜ Sahnesi, İzmir” oyuncuları Haluk Işık’ın yazdığı, yönettiği “Smyrna’dan İzmir’e 8500 Adım” adlı koral oyunu Agios Voukolos Kültür Merkezi’nde sahneledi.

“4. Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri” çeşitli etkinliklerle 25 Ekim 2014 gününe kadar sürecek.

Yaverler Vagonu Ziyarete Açık…

Bir dönem General Kazım Karabekir’in kullandığı 1908 İngiliz yapımı “Yaverler Vagonu”, buharlı lokomotifiyle birlikte Basmane Garı’nda etkinlik süresince ziyarete açık…

Sergiler

18 Ekim – 25 Ekim tarihleri arasında ilgili etkinlik merkezlerinde görülebilir.

Belgesel Gösterimi

Yönetmenliğini Yrd. Doç. Dr. Zuhal Çetin’in yaptığı “Basmane’nin Orta Yeri Sinema” adlı belgesel gösterim, Basmane Garı’nda etkinlik süresince her gün saat 11.00’de izlenebilir.

Yönetmenliğini Tahsin İşbilen’in yaptığı “Basmane’de Bir Gün” adlı belgesel gösterim, Basmane Garı’nda etkinlik süresince her gün saat 14.00’de izlenebilir.

İşlikler

Ebru ustası Nuri Pınar ve Haluk Kürkçüoğlu ile Ebru İşliği Emir Sultan Türbesi bahçesinde etkinlik süresince ziyarete açık.

Seramik sanatçısı Gülistan Genç ile Seramik İşliği Basmane Garı’nda etkinlik süresince ziyarete açık.

Feridun Emre Saz Evi ile Müzik Aletleri İşliği Basmane Garı’nda etkinlik süresince ziyarete açık.

Müzeler

İzmir Büyükşehir BelediyesiAhmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi
Şair Eşref Bulvarı 1-A Çankaya-Konak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Moda Müzesi
Etiler Mahallesi 1257 Sokak No:26
Agios Voukolos Kültür Merkezi Avlusu Basmane

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi
Etiler Mahallesi 1257 Sokak N0:26Agios Voukolos Kültür Merkezi Avlusu Basmane

Konak Belediyesi Radyo ve Demokrasi Müzesi
Altınordu Mahallesi 967 Sokak No:16 Altınpark – Basmane

Konak Belediyesi İzmir Kadın Müzesi
1298 Sokak No:14 Basmane
41 kez okundu.

Bir cevap yazın