Türkiye cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidiyor

Türkiye seçmeni, beş yıl görev yapacak ve ilk kez halk oyulamasıyla belirlenecek 12. cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP ve CHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP’de Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yarışacak.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yedi yıllık görev süresi 28 Ağustos 2014 günü sona erecek. Yüksek Seçim Kurulu, yurt içinde ilk oylamanın 10 Ağustos 2014 Pazar günü, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylama 24 Ağustos 2014 Pazar günü yapılmasını kararlaştırdı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ilk oylama için 31 Temmuz – 3 Ağustos 2014 tarihleri arasında bulundukları ülkede oy kullandı.
Seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda, yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise 17 – 20 Ağustos 2014 tarihleri arasında oy kullanacak.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

Yeni seçilen cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görevi devam edecek.

Bir cevap yazın