8500 yıllık İzmir’in sembol yapısı yok

İzmir’in uluslararası arenada marka bir kent olabilmesi için atması gereken adımlar, Yaşar Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programı öğrencisi Aksu Selçuk’un tezine konu oldu. Selçuk, 8 bin 500 yıllık tarihe sahip İzmir’i turizmde bir adım öne taşıyacak sembol yapı bulunmadığını söyledi.

Aksu Selçuk, tez çalışmasında dünyadaki kentlerin markalaşma süreci ve başarılı marka kent örneklerini ayrıntılarıyla inceledi. İzmir’in de uluslararası alanda marka bir kent olabilmesi için hangi özelliklerinin ön plana çıkarılması gerektiğini ve yatırım potansiyelini araştıran Selçuk, İzmir’de en az 15 yıldır yaşayan akademisyen ve üst düzey yöneticilerle bir anket uyguladı.

Yüksek lisans öğrencisi Aksu Selçuk, ankete katılan İzmirliler’in kenti “yaşanılabilir, tarihi zengin ve bağımsız” olarak tanımladığını söyledi. Ankete katılanlara “İzmir’in sembol yapısı ve logosu nedir veya ne olmalıdır?” sorusunu yönelten Selçuk, 8 bin 500 yıllık tarihe sahip İzmir’i turizmde bir adım öne taşıyacak sembol yapı eksikliğinin ortaya konduğunu dile getirdi.

Güçlü kentlerin dünyada sembol yapılarıyla anımsandığını belirten Aksu Selçuk, Türkiye’de de Antalya, Gaziantep gibi illerde güçlü bir kent markası oluşturma çalışmaları başladığını söyledi. Selçuk, tez çalışması kapsamındaki anket sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Ttarihte pek çok uygarlığı barındırmış İzmir’e baktığınız zaman logo, slogan veya sembol yapı belirlemede bir uyumun sağlanamadığı görülmekte. Ankete katılanlar, özgürlük vurgusunun ön plana çıktığı ortak bir sloganın belirlenmesi ve deniz veya güneşin yer aldığı bir logonun hazırlanması yönünde birleştiler. Sembol yapı olarak da EXPO adaylık sürecinde de gündeme gelen yeni bir yapının oluşturulabileceğini veya saat kulesinin uluslararası tanınırlığının arttırılması gerektiğini ifade ettiler.”

Yaşar Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programı öğrencisi Aksu Selçuk, dünyadaki sembol yapılarından bazılarını, New York “Özgürlük Heykeli”, San Francisco “Golden Gate Köprüsü”, Paris “Eiffel Kulesi”, Sidney “Opera Binası” ve Londra “Tower Bridge” (Kule Köprüsü) olarak sıraladı. Dünyadaki sembol yapıların ortak özellikleri, “Sembol yapı söylendiğinde şehir ya da şehir söylendiğinde sembol yapının akla gelmesi”, “Pek çoğunun uzun yıllar önce yapılmış olması”, “Yapıldıkları şehirde kendi alanlarında ilk olma özelliği”, “Yüksek yapılar olması”.

Bir cevap yazın