Konak’ta Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu

Konak Belediyesi’nde kadın ve dezavantajlı gruplara yönelik daha iyi hizmet sunabilmek adına Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kuruldu. Müdürlük bünyesinde kadın, çocuk, engelli ve yaşlı bireylere yönelik sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetinin yanı sıra mesleki eğitim ve çeşitli kurslar düzenlenecek.

Konak Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, daha önce “Semt Merkezi” olarak kullanılan 442 Sokak’taki tarihi binada hizmete girdi. Yeni müdürlük ilk iş olarak kadın sığınma evi açılması için çalışmalara başladı. Konak Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 18 yaşın üzerinde olup her türlü şiddete maruz kalmış veya kalma ihtimali olan ve barınma ihtiyacı duyan kadınlar çocuklarıyla bir süre bu sığınma evinde kalabilecek. Böylelikle can güvenliği riski bulunan kadın ve çocuklar koruma altına alınacak.

Sığınma evinde kalan kadınlara zor süreci atlatana kadar destek verilirken, meslek edinmeleri için de kurslar düzenlenecek. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek Kadın Danışma Merkezi’ne başvuran kadınlara ise rehberlik ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra aile içi şiddet başta olmak üzere çocuk istismarı, cinsel gelişim, çocuk sağlığı ve bakımı konularında da eğitimler verilecek.

Yeni kurulan müdürlüğün hizmete sokmayı planladığı bir diğer önemli çalışma ise, 65 yaş üstü olup da sağlık kuruluşlarına gidemeyecek durumda olan vatandaşlara hemşirelik desteği ve hasta bakım hizmeti sunacak bir birim oluşturmak. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü engelli yurttaşlara da hizmet verecek. Engellilerin karşılaştığı sorunlar belirlenerek çözüm önerileri geliştirilecek. Merkezde ayrıca engelli ve ailelerine psikolojik, sosyal ve hukuksal destek de verilecek.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde ileri yaştakiler için dayanışma merkezi, gençler içinse gençlik merkezi kurulacak. Yeni müdürlükle birlikte etkinlikleri süren semt merkezleri de daha nitelikli duruma getirildi. Konak’ın farklı bölgelerinde hizmet veren merkezler arasında iletişim artırılırken, daha işlevsel bir yapı kazandırıldı.

Semt merkezlerinde eğitim gören kadınların ürettiği el emeği ürünlerin değerlendirilerek gelir elde edilmesi amacıyla da sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak projeler üretilmesi planlanıyor. Yalnızca Konak ilçesiyle sınırlı olmayacak müdürlük hizmetlerinden tüm İzmirliler yararlanabilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın