Antik Roma Tiyatrosu gün yüzüne çıkarılıyor

Kadifekale’deki gecekondular arasına sıkışıp kalan, bazı sütunları evlere duvar yapılan Roma Antik Tiyatrosu’nun gerçek yerinin tam olarak belirlendiği belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve üzerindeki yapılar yıkılan antik tiyatro alanındaki arkeolojik kazıların kısa sürede başlayacağı açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, gecekondu işgali altında sıkışıp kalan antik tiyatronun ortaya çıkarılması için 164 parsel için kamulaştırma kararı alındı. 12 bin 972 metrekarelik alan üzerindeki parseller için bugüne kadar 11.4 milyon TL kamulaştırma bedeli ödendi.

Hazırlanan proje kapsamında öncelikle, arkeolojik yüzey araştırması yapıldı. Bu çalışmalarda tiyatroya ve sur duvarlarına ait antik arkeolojik mimari kalıntılar ile antik tiyatronun gerçek yeri tam olarak belirlendi. “Kadifekale – Tiyatro ve çevresi koruma amaçlı imar planı”nda ikinci derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiş alanların “Arkeoloji ve Tarih Parkı” olarak düzenlenmesi öngörüldü.

Antik Smyrna Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibi tarafından yürütülecek çalışmalarla antik tiyatroya ilişkin önemli bulguların gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Tarihi tiyatronun çağdaş koruma yöntemleriyle desteklenmiş onarım projeleriyle kamusal etkinliklere ev sahipliği yapabilecek bir merkez duruma getirilmesi amaçlanıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın