Akademisyenler Türk ipeğini Hindistan’da anlatacak

Çin ipeğine yenilen Türk ipeğinin yıllara direnen öyküsü İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğretim üyelerince Hindistan’da dillendirilecek. Akademisyenler, Türkiye’deki ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek dokumaların üretimini Hindistan’da anlatacak.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde ipek üzerine araştırmalar yaptıklarını belirterek özellikle Ödemiş ipeği üzerine bölgede çalışmalara yoğunlaştıklarını söyledi. Prof. Dr. Adanır, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Türkiye’de ipekböceği yetiştiriciliğinin 1990’larda neredeyse durma noktasına geldiğini gördük. Ancak son yıllarda hem teşvik hem de Çin ipeğinde yaşanan kalite düşüşü ile birlikte Türk ipeği üretiminin yeniden canlandığını tespit ettik. Çin uzun yıllar dünya piyasasına çok ucuza mal sürdü. Şimdi ürün kalitesinde yaşanan sorun yeniden ülkemizde ipekböcekçiliğinin canlanmasını sağlıyor.”.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, öğretim görevlileri Seda Kuleli ve Özge Dikkaya Göknur, Tayland, İtalya ve Alanya’da yaptıkları sunumun ardından Hindistan’da, Türkiye’deki ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek dokumaların üretimini anlatacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın