Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri’ne başvurular sona eriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla bu yıl 12. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ne başvurular sona eriyor. “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” için başvurular 1 Ağustos Cuma günü çalışma saati bitiminde sona erecek.

Ödül programına bu yıl tarihi konutunda yaşamayı sürdüren tarihe duyarlı kişileri ve yapıları kapsayan “Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü”, basit onarım, esaslı onarım ve emek dallarını kapsayan “Tek Yapı Ölçeğinde Koruma Uygulamaları Ödülleri”, “Kentsel Sit Alanlarında ve Koruma Alanlarında Yeni Uygulama Ödülü”, “Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü” ve öğrencilerin okulları öncülüğünde kültürel miras odaklı çalışmalarını değerlendiren “Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü” kategorilerinde başvurular kabul edilecek.

Yeni yasa ile Büyükşehir sınırlarının genişlemesinden dolayı başvuruları daha ayrıntılı değerlendirmek için üç bölge oluşturuldu. Buna göre Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçesinde yaşayanlar “Merkez”de; Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama’dan katılacaklar “Birinci Bölge”de; Kemalpaşa, Bayındır, Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk, Torbalı ve Menderes’ten katılacaklar ise “İkinci Bölge”de değerlendirilecek.

“Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” için başvurular 1 Ağustos Cuma günü çalışma saati bitiminde sona erecek.Seçici kurul toplantısı 25 – 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yarışmanın sonuçları 3 Eylül 2014 günü açıklanacak.

“Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri Yarışması”na katılmak isteyenler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde http://tarihesaygi.izmir.bel.tr sayfasına girerek form edinebilecek. İstekliler, doldurdukları formları “İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Tarih Proje Merkezi Konak Mahallesi, 848 Sokak No: 77 – 79 Kemeraltı – Konak” adresine elden ya da postayla teslim edebilecek. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler ise web sitesinin yanı sıra 2933984 / 2931613 no’lu telefonlardan da yararlanabilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın