Basın Özgürlüğü Ödülü Soner Yalçın’a

Gazeteci – yazar Soner Yalçın, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin bu yıl üçüncü kez verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu. Yalçın’a ödülünü Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel verdi.

Karşıyaka Nikah Sarayı’nda düzenlenen ödül töreninde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, basın özgürlüğünü korumak ve geliştirmek için ellerinden gelen her türlü desteği verdiklerini belirtti. Akpınar “Ne yazık ki basın emekçileri, 12 Eylül’de bile karşılaşılmayan baskı ve zulmü yaşıyor” dedi.

Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülmekten mutluluk duyduğunu dile getiren gazeteci – yazar Soner Yalçın ise “Aydınlığın önünde hiçbir karanlık duramaz. Biz bu karanlık saltanatı daha önce de yıktık. Bundan sonra da yıkacağız. Bunun için mücadele azmine ihtiyacımız var” diye konuştu. Yalçın, “İçimizdeki devrim aşkını hiçbir zaman söndürmemeliyiz. Önceliğimiz her zaman, görünmez devlete karşı mücadele etmek olacaktır” diye ekledi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel “Atatürk’ün bizlere emanet ettiği topraklar üzerinde, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz” dedi. Sertel, “Bizi kavgaya sokmaya çalışanlara inat, cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız. Bizler, örgütsüz olduğumuz için arkadaşlarımızı zindanlara attılar ancak bilmeden öyle bir iyilik yaptılar ki, şu anda dünyanın en büyük ve en güzel örgütüyüz” diye konuştu.

Törende Yalçın’a, ağzında kalem bulunan güvercin figürlü heykelcik ile Gazeteci Hasan Tahsin heykelciği armağan edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın