İzmir Metrosu Fahrettin Altay Meydanı’na ulaştı

İzmir Metrosu’nun son aşamasını oluşturan Poligon ve Fahrettin Altay’da istasyonlarında çalışmalar tamamlandı ve yolculu seferler başladı. Metronun Fahrettin Altay Meydanı’na ulaşan ilk seferine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. Kocaoğlu ve beraberindekilerin Evka-3 İstasyonu’ndan çıktığı yolculuk 30 dakika sonra Fahrettin Altay İstasyonu’nda son buldu.

Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının devreye girmesiyle kent ulaşımının en önemli dar boğazının aşıldığını belirten Aziz Kocaoğlu, “Hatay Caddesi üzerinde ve bu bölgede yaşayan hemşehrilerimize 9,5 sene çok büyük sıkıntılar verdik, hepsinden özür diliyoruz” dedi. Metro hattının önümüzdeki yıllarda Narlıdere’ye yöneleceğini belirten Kocaoğlu, bir aksilik olmazsa, Ağustos ayında İZBAN’ın Torbalı hattının açılacağını dile getirdi. Aziz Kocaoğlu, “Oradan Selçuk’a, Bergama’ya derken İzmir’i gerçek anlamda demir ağlarla öreceğiz” dedi.

Göreve geldiklerinde 11 kilometre raylı sistem aldıklarını, şu anda 100 kilometre uzunluğunda hattın çalıştığını belirten Kocaoğlu, “Ağustos ayında bu rakam 130 kilometreye çıkacak. Üç sene içinde yapacağımız tramvayla 153,5 kilometreye ulaşacak” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, ihalesi gerçekleştirilen tramvay projesi de kentteki raylı sistem ulaşım ağını daha farklı güzergahlara taşıyacak.

Yer teslimi yapılan Fahrettin Altay-Halkapınar tramvay güzergahı yaklaşık 13 kilometre olacak. 10 kilometrelik Karşıyaka Alaybey- Mavişehir güzergahı ve 5,5 kilometrelik Buca Şirinyer-Tınaztepe Kampus tramvay hattı projelerinin tamamlanmasıyla, İzmir raylı sistem ağına 28.5 kilometre daha eklenmiş olacak.

Bir cevap yazın