HİASD’den bayramda acil sağlık önerileri

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD) Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu, ramazan Bayramı süresince yaşanabilecek acil sağlık sorunlarına dikkat çekti ve bunlarla baş edebilmek için yapılması gereken ilkyardım önerilerinde bulundu.

Verilen her ikramı almayın

Ramazan Bayramlarında mide, barsak hastalıklarında artış ve alevlenmeler sıkça karşımıza çıkmaktadır. Akut gastrit, ülser, mide kanaması gibi hastalıklarda artışın nedeni, Bayramın ilk gününden başlamak üzere yaptığımız her ziyarette ikram edilen yiyecekleri hiçbir kısıtlama olmaksızın yememizdir. Özellikle mide-barsak sistemi hassas olan kişilerin acılı, baharatlı, yağlı, soslu yiyeceklerden, asitli içeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Kalp ve damar hastaları dikkatli olmalı

Tansiyon, kalp ve şeker hastalarının daha dikkatli davranması gerekmektedir. Bayram boyunca, kalp krizi, hipertansiyon ve buna bağlı acil sağlık sorunlarında, inme olgularında artma görülmektedir. Kalp hastaları ilaçlarını düzenli kullansa bile, diyetlerini bozdukları takdirde yine acil bazı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Benzer sorunlar, diabet hastalarında da karşımıza çıkmaktadır. Kan şekeri kontrolünü sağlayan ilaç kullanan hastalarımızın Bayram ziyaretlerinde ikram edilen şeker ve tatlıları hiçbir kısıtlama olmadan tüketmesi halinde tedavi bozulmakta ve ciddi acil sorunlarla karşımıza gelebilmektedirler.

Depresyona dikkat

Bayram boyunca, yaşlıları bekleyen en önemli bir başka sorun da depresyondur. Sevdiği insanların, evlatlarının hasretiyle onlardan bir haber bekleyen anne ve babalar bu özel günlerde mutlaka aranmalı, ziyaret edilmelidir.

Kazalar olmasın; canlar yanmasın

Tatil nedeniyle yoğunlaşan yollarda trafik kazaları artmaktadır. Her bayram tatilinde yüzlerce insanımız kazalar nedeniyle ölmekte ya da yaralanmaktadır.

– Tatilin ilk ve son günü trafik yoğunluğu artmaktadır. Bu günlerde ölümlü kaza daha fazla olmaktadır. Yola çıkacaksanız diğer günleri tercih edin.

– Uzun yolculuklarda her saat başı mola verin. Dikkatimiz birinci saat sonunda azalmaktadır ve kaza riski artar.

– Molalarda ağır, yağlı, hamurlu, şekerli gıdalardan uzak durun. Ağır yemekten hemen sonra direksiyon başına geçtiğinizde, konsantrasyonunuz azalır.

– Direksiyon başındayken dikkatinizi dağıtacak işlerden kaçının. Sigara içmeyin, cep telefonuna yanıt vermeyin.

– Trafik kazasından korunmanın en iyi yolu hız yapmamaktır. 100 kilometre. uzaklıkta bir yere saatte 120 kilometre hızla gittiğinizde 50 dakikada ulaşırsınız. Aynı uzaklığa, saatte 90 kilometre hızla gittiğinizde 67 dakikada ulaşırsınız. Sadece 17 dakika fark var. Risk almaya değer mi?

– Emniyet kemerleri sadece önde oturanlar için değil, arkadakiler için de yaşam kurtarıcıdır. Arka koltukta oturan çocuklarınızı kemer bağlamaya alıştırın.

Bir cevap yazın