Ana Sayfa Güncel Haberler Vergi affı beklentisi hayal kırıklığına dönüştü

Vergi affı beklentisi hayal kırıklığına dönüştü

Hükümet tarafından hazırlanan ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na getirilen vergi affı paketinin yükümlülerin heyecanını hayal kırıklığına dönüştürdüğü belirtildi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı Prof. Dr. Keramettin Tezcan, “Af beklentisine giren birçok mükellef de ümitle bunun sonuçlanmasını bekliyor” dedi.

Vergi affı paketini değerlendiren Prof. Dr. Tezcan, Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı mali af açıklamasıyla mükellefte yaratılan heyecanın, yerini hayal kırıklığına bıraktığını söyledi, Tasarıda uyuşmazlık aşamasından, sosyal güvenlik ve vergi borçlarına, kasa ilişkilerinden stoklara kadar pek çok konunun yer aldığını anımsatan Prof. Dr. Keramettin Tezcan, af beklentisinin maliye gelirlerinde azalmaya da neden olduğunu dile getirdi.

Yükümlülerin sürekli af beklentisine girmesinin vergi kaçakçılığıyla mücadeleyi de etkilediğini anlatan
Prof. Dr. Tezcan, “Afların Anayasa ve vergilemenin eşitlik ve adalet ilkelerine aykırılık oluşturması, mükelleflerin sürekli af beklentisine girmesi, vergi kaçakçılığı ile mücadeleyi de olumsuz etkilemektedir” diye konuştu. Vergi afları ile ilgili tarafların beklentileri ve hayal kırıklıklarının temelinde, mali af yasalarının hazırlık sürecinde bir masa etrafında buluşulamaması geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Keramettin Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasi iktidarlar tek yanlı kararlarla mali af konusunda düzenleme yaptıkça, bir birini tekrar eden yeni düzenlemeler yapılmaya devam edecektir. İşin doğrusu mükellef, gelir idaresi ve siyasi iktidar olarak tarafların, mali af kapsamını birlikte belirledikleri düzenlemeyi yapmalarıdır. Tek taraflı kararlarla ortaya çıkan uygulamalar gelecekteki vergi kültürünü, mükellef psikolojisini bozacaktır. Dolayısıyla mali aflar mükelleflerin vergiye gönüllü katılımını olumsuz etkileyecek bir uygulamanın önünü açmaması gerekir.”

Vergi vermenin zor, toplamanın ise daha zor olduğunu söyleyen Prof. Dr. Keramettin Tezcan, affa konu rakamın iki yıllık bütçe açığına eş olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tezcan, “Bugünkü mali af kapsamındaki değer, sadece kamu alacağı olarak 67 milyar TL gibi bir rakama ulaşmıştır ki bu rakam Türkiye’nin 2014 bütçe açığının iki katı tutarına eşdeğerdir” dedi.

Kamu alacağının tahsilinde yaşanılan güçlükler ve vergi inceleme oranındaki düşüklüğün siyasi iktidarları mali aflara zorladığını anlatan Prof. Dr. Keramettin Tezcan, “Bu afların sayıları cumhuriyet tarihinde irili ufaklı 50’ye yaklaşmış. Bu da her iki yılda bir af yapılıyor demektir” diye konuştu. Prof. Dr. Tezcan, “Eğer hükümet mali aftan beklediği yararı en fazla gerçekleştirecek bir uygulamayı hayata geçirmek istiyorsa; öncelikle amme alacaklarının tahsilinde yaşanan zorlukları gidermeli ve uyuşmazlıklara son verecek düzenlemeler yapılmalı” görüşünü dile getirdi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments