Attila İlhan’ın çalışma masası Basın Müzesi’nde

İzmir’in yetiştirdiği önemli isimlerden, ünlü şair, yazar, gazeteci Attila İlhan’ın çalışma masası, sandalyesi ve sehpasından oluşan takım İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne bağışlandı. Kent-Yaşam yazarı, araştırmacı, koleksiyoner Aybala Yentürk ve eşi Dr. Nejat Yentürk tarafından bağışlanan masa takımı, Attila İlhan’ın adının verildiği odada sergilenmeye başladı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel, İzmir’in yetiştirdiği çok önemli bir değer olan Attila İlhan’ın gazetecilik yaptığı yıllarda kullandığı çalışma masanın İzmir Basın Müzesi’ni daha da zenginleştireceğini belirtti. Sertel, “Bizlere göre paha biçilmez olan bu masayı müzemize bağışladıkları ve gelecek kuşaklara armağan ettikleri için Yentürk çiftine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kent-Yaşam yazarı, araştırmacı, koleksiyoner Aybala Yentürk, Attila İlhan’ın 1960 -1970’li yıllarda yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Demokrat İzmir Gazetesi’nde kullandığı masa, sandalye ve sehpadan oluşan takımı Basın Müzesi’ne bağışlamakla yerinde bir karar verdiklerini söyledi. Dr. Nejat Yentürk de, şu örüşleri dile getirdi:

“22 yıldır İzmir Kent Tarihi koleksiyonu yapıyoruz. Bütün bunlar İzmir’in kültürel mirası. 12 yıl önce edindiğimiz bu masa takımı, halen orijinalliğini koruyor ve bu müzeye çok yakışan bir parça. İzmir Gazeteciler Cemiyeti çok önemli bir kurum ve bu masanın çok uzun yıllar burada kalarak gelecek kuşaklara aktarılacağına inancımız tam.”

İGC Başkanı Atila Sertel, Türk basın tarihine ışık tutacak özel eşya ve ekipmanların bulunduğu İGC Basın Müzesi’nin mutlaka gezilmesi gereken bir yer olduğunu belirtti. Sertel, elinde veya evinde basın tarihi ile ilgili belge, eşya, ekipman olan duyarlı vatandaşları müzeye bağışta bulunmaya çağırdı.

Bir cevap yazın