Şiddet gören Türk ve İtalyan kadınlarına ortak proje

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 oranında arttığına dikkat çekerek, bu sorunu çözmek için yeni mekanizmalar yaratılması gerektiğini ve bu noktada sivil toplum kuruluşlarının önemli olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları’nın güçlendirilmesini sağlamak için hazırlanan 4 Kadın Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Biz kadınlar olarak, sivil toplum kuruluşları olarak da bir şeyler yapmak durumundayız. Türkiye’de kadının insan hakları projeleri geliştirildi ve kadınlar kendilerine yönelik her türlü olumsuz ayrımcılığa karşı mücadele başlattı, o zamandan bu yana Türkiye’de kanunlarda çok değişiklikler oldu ama bunlar yeterli değil. Mutlaka sivil toplum örgütleriyle yerel yönetimlerin de bu süreçte yer alması gerekiyor” diye konuştu.

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği’nin (LİYAKAT) öncülüğünde ve Konak Belediyesi’nin destekleriyle yaşama geçirilen, 4 Kadın Projesi’nin tanıtım toplantısı bugün La Cigale Restoran’da gerçekleştirildi. Toplantıya Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, LİYAKAT Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır ve projenin İtalyan ortakları ARCUS ve Work in Progress’i temsilen Irene Calzolari ile Sara Petito katıldı.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi, hazırlanan proje ile İtalya ve İzmir’de kadına yönelik şiddetin mevcut durumunun ve ihtiyaçlarının ortaya koyulacağını söyledi. Türkiye’de kadınların yüzde 89’unun en az bir ya da birden fazla şiddet gördüğünü ifade eden Eskinazi, Birleşmiş Milletler’in yayımladığı istatistik verilere göre 1995-2006 döneminde yaşamında en az bir kez şiddet gören kadınların oranın yüzde 12’den başladığını ve değişen bölgelere göre yüzde 59’lara kadar çıktığını anlattı.

Tacizin gelirle, eğitimle ilgisi olmadığını vurgulayan Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır da, 2002-2013 yılları arasında Türkiye’de 4 bin 885 kadının öldürüldüğüne dikkat çekti. Kadınların Türkiye’de eş, evlat, iş kadını gibi farklı roller üstlendiğini ama en çok birey olmak istediklerini dile getirdi.

Projenin ortaklarından İtalyan sivil toplum örgütü Work in Progress’in temsilcisi Sara Petito ise İtalya’da kadına şiddetin gerçek bir problem olduğunu ifade etti. Petito, çocukların okullarda kadın-erkek ve cinsellik üzerine eğitimler almaları gerektiğini de belirterek, bu tip eğilimlerin diğer ülkelerde de görüldüğünü söyledi.

İki yıl sürecek proje kapsamında dezavantajlı durumda yaşayan kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmelerine katkı sağlamak amacıyla iki ülke kadınları için eğitimler düzenlenecek, iş ve istihdam olanakları yaratılmaya çalışılacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın