Bu şehir bizim!

Bir şehrimiz var ki, gurur duyduğumuz. İnsanı başka güzel, konumu başka. Biz de gönlü geniş insanlar olarak bu kentte yaşayan, paylaşalım isteriz bu güzellikleri başkalarıyla…

Yani turizm yapalım istiyoruz İzmir’de kısacası. Epey bir malzememiz var bunun için. Ama karanlık bir dolapta, üst üste, karma karışık.

Hepsi birbirinden değerli ama, bir türlü bir araya gelip bir tanesini vitrine çıkartmayı başaramıyoruz. Haydi bir araya geldik desek, aynı dili konuşup anlaşamıyoruz.

Tek başına Zeybek oynamış yüz yıllarca. Nasıl halay çektireceksin bu insanlara topluca?

Atanmışlar diyor, bu iş bizim işimiz, biz biliriz turizmi. Ama bir şey yapmaya kalkıştığında da, amiri aklına geliyor. “Acaba ne der ?” diye. Yanlış bir iş yaparsa koltuk tehlikeye girebilir. Onun için çok da atak olmaya gerek yok.

Seçilmişler ise kendi işleri ile meşguller. “Siyaset her şeyden önce gelir” düşüncesiyle.

Peki bu güzel kentin turizmine kim sahip çıkacak? Kim turizm politikası oluşturacak, ön görülerde bulunacak, yol gösterecek?

Ortak aklın gücüne inanan rehberler olarak, İzmir Turist Rehberleri Odası İZRO, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bu konuda ortak çalışmak için bir teklif götürdü. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, İZRO’nun danışmanlığında bir turizm bölümü kurulması için.

Türkiye’nin ilk turizm kenti olacaksınız ama Büyükşehir Belediyenizin turizm konusunda bir departmanı, politikası olmayacak. En azından İzmir Büyük Şehir Belediyesi’ne yakışmayan bir durum. Bu nedenle 27 dilde rehberlik yapan 1200 üyesi ile İZRO danışman ordusu, bilgisiyle, deneyimiyle, karşılık beklemeden ortak çalışmak istiyor.

Her biri turizme on yıllarını vermiş, turistin ne istediğini, ihtiyaçlarını ilk ağızdan duyan bir rehber ordusu var bu kentin. EXPO çalışmalarında ısrarla istemelerine rağmen çalışmalara dahil edilmeyen, turizm konusunda fikri sorulmayan.

Kentimizin turizmine birlikte şekil vermek, turizmi çeşitlendirmek ve en önemlisi halka yaymak. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarda da “Biz de varız” demek için görev almak istiyor rehberler.

Umarım sevgili başkanımız bu konuda bir başlangıç yapılması için hassasiyet gösterir ve İzmir’in çok geç kaldığı bu süreçte daha da gerilerde kalmasına engel olur.

Bir cevap yazın