Türkiye Twitter erişimine kapatıldı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı doğrultusunda Twitter’a erişimin kapatıldığını açıkladı. Twitter’a girmek isteyenlerin internet gezgini programlarının ekranında, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)’nin 20.03.2014 tarih ve sayılı kararına istinaden TİB tarafından koruma tedbirinin uygulandığı” yazısı belirdi.

Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart 2014 Perşembe günü Bursa mitingindeki “Twitter, mwitter kökünü kazıyacağız” sözlerine açıklık getirildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edilmektedir.

Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda TİB gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter’e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

Başbakanımız da Bursa’daki konuşmasından bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır.”

Başbakanlık’tan yapılan açıklamadan kısa bir süre sonra internet gezginlerinin Twitter’a erişimi engellendi. Engelleme kararı, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. İnternet gezginleri, Twitter engelinin aşılmasına ilişkin yöntemleri paylaştı.

Bir cevap yazın