Aliağa Meslek Yüksek Okulu’nun kuruluşu onaylandı

Ege Üniversitesi (EÜ) Senatosu’nun kararı doğrultusunda EÜ Rektörlüğü’nün başvurusunu değerlendiren Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Aliağa Meslek Yüksek Okulu’nun kuruluşunu onayladı. Aliağa’da EÜ Bergama Meslek Yüksek Okulu’na bağlı yedi bölümde verilen eğitimler, 2014 yılı Ekim ayından sonra Aliağa Meslek Yüksek Okulu adı altında verilmeye başlanacak.

Aliağa’da yüksek öğretim etkinlikleri 2002 – 2003 öğretim yılında, Çok Programlı Lise’de başlamıştı. Aliağa Belediyesi tarafından otogar olarak yapılan bina, imzalanan protokolle üniversiteye verilerek meslek yüksek okulu yerleşkesine dönüştürülmüştü. EÜ Bergama Meslek Yüksek Okulu Aliağa Yerleşkesi’nde eğitimler 2007 – 2008 öğretim yılında başlamıştı.

EÜ Senatosu, geçtiğimiz Ekim ayında Aliağa Meslek Yüksek Okulu’nun kurulmasına ilişkin karar alarak YÖK’e göndermişti. YÖK Genel Kurulu. EÜ Rektörlüğü’nce iletilen istemi uygun görerek yüksek okulun kuruluşuna onay verdi.

Aliağa Meslek Yüksek Okulu’nda kimya, makine, elektrik branşlarının örgün ve ikinci öğretim, metalurji bölümünde örgün eğitim veriliyor. 1400 öğrencinin öğrenim gördüğü okul, 2014 – 2015 eğitim öğretim dönemiyle birlikte Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu olarak eğitime başlayacak.

Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, YÖK’ün aldığı kararı uzun zamandır beklediklerini belirtti. “Aliağamız çok hızlı büyüyen, çok önemli bir sanayi ve ticaret kenti. Burada, sanayiye nitelikli eleman yetiştirecek yüksek okula, hatta fakülteye ihtiyaç vardı” diyen Oğuz, “Aliağa Meslek Yüksek Okulu’nun kurulması, Aliağa’da sanayi sektörlerinin ihtiyaç duyacağı, üniversite-sanayi işbirliğinde teknik eleman yetiştirilmesi için önemli bir adımdır” diye konuştu.
8 kez okundu.

Bir cevap yazın