Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir üçüncü müzayedesine hazırlanıyor

İzmir üçüncü müzayedesine hazırlanıyor

Tarihi Havgazı Fabrikası, Sesil Müzayede Evi’nin üçüncü müzayedesine evsahipliği yapacak. Müzayedede ünlü ressamlara ait tabloların yanı sıra çeşitli kitap, takı, mutfak eşyaları ve dekoratif gereçler açık arttırmaya çıkacak.

Sesil Müzayede Evi kurucusu Hüsran Akıllıoğlu, kuruluşun ilk adımlarını sekiz yılldır Alaçatı Sesil Otel bünyesinde gerçekleştirdikleri antika satış ve galericilik etkinlikleri attıklarını belirtti. Düzenledikleri üçüncü müzayedede İzmirli antikacılarının eserlerine de yer verdiklerini anlatan Akıllıoğlu, müzayede katalogunda İzmir’in sanat, kültür, tarih ve sosyal yaşamına ait nadide eserlerin yer aldığını söyledi.

İzmir’in tarihi ve kültürü ilgili son derece önemli eserleri gün yüzüne çıkaracağı belirtilen müzayede sergisi 29 Kasım 2013 günü Tarihi Havagazı Fabrikası galeri salonunda ziyarete açılacak. Müzayede 30 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 18.00’de yapılacak.

Cavit Atmaca, Fikret Otyam, Salim Özüdoğru, Devrim Erbil gibi ünlü ressamların tabloları müzayedeye çıkacak eserler arasında. İzmir’in kızlarının güzelliğine methiye içerikli Kahire 1261 yılı (1845) Bulak Matbaası basımı Şair Mirza Senglah Horasani’nin farsça şiir kitabı müzayedeye çıkacak nadide eserlerden biri.

İzmir işi (Smyrne G, Palma imzalı) gümüş reçellik takımları, Ayvalıklı bir ailenin son derece zengin mücevher koleksiyonu, İzmir müzik tarihi açısından nadir bir eseri, üzerinde 1888 yılı İzmir Ticaret Borsası’na kayıtlı Gerardo Corletti’nin ismini taşıyan mandolin, 1853 tarihli Büyük Karaosmanoğlu Hanı’nın Fevzipaşa Bulvarı yol yapımında bir kısmı yola gitmeden önceki haliyle yapılmış gravürü gibi eserler sergi ve müzayedede ilk kez gün ışığna çıkacak.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments