Karşıyaka’da “Beethoven sezonu” başladı

Beethoven’ın yaylı çalılar dörtlüsü için bestelediği 16 eserden 12’si, Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde 2013-2014 sezonunda seslendirilecek. Bu eserler, Türkiye’nin en iyi oda müziği topluluklarından Borusan Quartet’in aynı sezon içinde vereceği dört ayrı konserle yorumlanacak.

Karşıyakalı sanatseverler, “Beethoven Sezonu” konserlerinin ilkini Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde Borusan Quartet’ten dinledi. Eser Kıvrak, Olgun Kızılay, Eftal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan dörtlü, Beethoven’ın No.1 Op.18/1, No.11 Op.95 ve No.12 Op.127 adlı eserlerini seslendirdi. Toplluk,salonu dolduran klasik müzik severlerce ayakta alkışlandı.

2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, Alban Berg Quartet, Juilliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. İsviçre’deki Maggini Vakfı’nın beğenisini kazanıp, Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucu A. Stradivarius (1714 “Adam”), N. Amati (1662), A. Testore (1725) ve Petrus Guarneri (1740) gibi özel enstrümanlarla müzik yapma şansına sahip oldu.
13 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın