EXPO’da bir “şişemiz” var mı?

Konumuz İzmir’imizin EXPO macerası.

İyi söyledik olmadı, eleştirdik olmadı, kızdık öfkelendik olmadı, rica ettik o da olmadı. Sadece şimdikinde de değil, 2015 çalışmaları için de uyarmıştım kendi hesabıma ve sadece yurttaşlık hakkım gereği. Lakin dün de aldıran olmadı bugün de.

Ancak 2020 EXPO için yapılan çalışmalarda inanın en çok üzüldüğüm şu anki Vali.

Çünkü Sayın Vali öylesine iyi niyetli konuşuyor ki, üzülüyorum işte.

İzmir’imin almasını istemem mi? İsterim elbette.

Ama yer seçiminden halkla ilşkilere hatta uluslararası ilşkilere kadar her yeri dökülüyor bu EXPO ofisinin. Ofis hesapsız, kuralsız, nemelazımcı bir esrarengizlikte çalışıyor.

EXPO’yu alırsak büyük, çok büyük mucize olur. Çünkü bu kadar acayip stratejiye ve adeta istihbarat örgütü gizliliğinde çalışan ofise rağmen almış olacağız. Ve belki de adlarını bile bilmediğimiz bazı gerçek kahramanların sayesinde. Lakin umudum yok denecek kadar az!

Bayramın son günü akşam bir e-posta aldım.

Kim gönderdi, bende saklı. Ancak benimle birlikte pek çok yere de gitti ki bir tanesini yazayım: Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi HİM…

E-postayı yollayan Dubai’de yaşayan ve çalışan bir yurttaş.

Büyük harflerle kocaman kocaman yazmış. Lütfen okur musunuz?

“DEĞERLİ ARKADAŞLAR,
EKTEKI FOTOGARAFI DÜN DUBAI’DE SUPERMARKETLERDEN BİRİNDE RAFTAN ÇEKTİM. EVET “S… SU” İZMİR’İN ADAY OLDUGU EXPO 2020 İÇİN DUBAI’NIN LOGOLARINI KOYMUŞ BURADA SATTIGI ŞİŞELERİNE VE “BID SUPPORTER”! BU NASIL BIRSEYDIR?
– İZMİR EXPO2020 İŞİNDE CİDDİ DEĞİL MİDİR? CİDDİ DEGİLSE NİÇİN ZAMAN KAYBEDER , BOŞU BOŞUNA ÇEKİLSİN BİTSİN.
– İZMİR EXPO2020 KOMİTESİNİN BU “S… SU” OLAYINDAN HABERİ VAR MIDIR, VARSA NE YAPMISTIR? NORMAL MİDİR BOYLE BİR ŞEY?..
– AÇIKÇASI DOGRU DÜZGÜN BİR WEB SAYFASI DAHİ BULUNMAYAN BİR ORGANIZASYONUN ŞANSININ PEK FAZLA OLDUGU SÖYLENEMEZ.
İNTERNETTEN SOSYAL MEDYADAN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ BU OLAYI. BİRİLERİNİN HAREKETE GEÇMESİ ÜMİDİ İLE!
SAYGILAR
B. B.”

Ne diyorsunuz şimdi?

Bay B.B. Dubai’den gözlemini yazmış. Siz ne yapıyorsunuz diyor işte.

Peki, bizimkiler ne yapıyor Allah aşkına?

Emin olmak için Bay B.B. İle irtibat kurdum ve iznini de aldım. Resimde markayı karaladım ama soranlara söylerim. Elin Dubai’sinin ciddiyetine bakın siz.

Bizde de para var, ama kim nereye nasıl harcıyor gören yok. Soranlara da cevap veren yok. Dubai, İngiliz maçlarında stat kenarlarını bile tutmuş, aslanlar gibi tanıtım patlatıyor dünyaya. Bizim “su firması da” şişelerine kocaman yazmış “EXPO 2020 DUBAI” diye.

Peki bizim ihracatçı firmalarımızın kutularında, kolilerinde, şişelerinde, paketlerinde yazıyor mu “EXPO 2020 IZMIR”?

Yazmak isteyenlere EXPO ofisinden cevap bile verilmediğini duymuştum.

Uluslararası organizasyonlara İzmir’den katılacaklara ne zorluklar çıkarıldığını da duyuyorum.

Ciddi soruyorum ne iş yapar bu ofis ne?

Dubai’de yer gök EXPO olmuş, Dubai’ye su satan Türkiye firması bile Dubai’ye katkı koyuyor, bizimkiler de mikrofonu görünce masal okuyor!

Delegeleri “arka odalarda avlamak” kadar kendi yurttaşlarını da bir fiil bu olayın içine katmak şarttır dediğimde bir EXPOzede bendenize “oylamaya kadar halkın bilmesine ihtiyaç yok, oylamadan sonra nasılsa herkes öğrenir” demişti. Bu düşünce ne yazık ki EXPO ofisinin “amentüsü” olmuş. Oysa abuk sabuk “karaoke” çalışmaları yerine yurt dışına ürün ihraç eden işadamlarına sempatik davranılabilirdi.

Rakiplerin web sitelerine, sosyal medya çalışmalarına bakın, sonra da dönün bizimkilerin kuralsız metinlerine, abuk sabuk halkla ilşkiler ve medya iletişimlerine…

Özgener, Yorgancılar ve Kestelli üçlüsünün esrarengiz istifalarına açık söyleyim hak veresim var artık. Gidenler neden gitti, hala bilmiyoruz, ama gelenlerin de ne iş yaptıklarını kavrayamadık gitti. Birileri utanır mı yoksa “Allah bereket versin” mi der, yaşayıp göreceğiz!
6 kez okundu.

Bir cevap yazın