“Bu paket ayrıştırıcı, bölücü bir pakettir”

Sağlık meslek odalarının İzmir Şubeleri, yaptıkları ortak açıklamayla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “demokrasi paketi”ni eliştirdi. Açıklanan paketin Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin kuruluş felsefesine aykırı bir paket olduğu belirtilen açıklamada, “Öyle olmasa ‘Türk’ kelimesini içerdiği için Andımızı yasaklama girişiminde bulunulmazdı” denidi.

İzmir Tabip Odası, İzmir Eczacı Odası, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Veteriner Hekimler Odası’nda yapılan ortak açıklamada, “Demokrasi paketi adı verilen öneriler, aslında Türkiye’nin önüne konmuş bir tercüme rapordur ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından sadece okunmuştur” görüşüne yer verildi. Ortak açıklamada, şu görüşler dile getirildi:

“Bu paket laiklik başta olmak üzere, Cumhuriyet Devrimi ilkelerine karşıt bir pakettir. Çünkü Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına karşın, bir siyasal simge olarak türbanı kamu kurumlarına sokmayı hedeflemektedir. Kurban derilerinin toplanmasını gerekçe göstererek tarikat ve cemaatleri meşrulaştırma girişiminde bulunmaktadır. Bu paket ayrıştırıcı, bölücü bir pakettir. “Kürtçe Anadilde Eğitim”in özel okullarda başlatılması, ulusumuzun bölünmesine yol açacak bir girişimdir.

Bu paketin, sadece adında demokrasi vardır, içeriğinde yoktur. Anayasal güvence altında olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, Valilerin iki dudağı arasına bırakılmaktadır. Üç ay önce, bütün tepki ve uyarılara rağmen, Torba Yasa ile kamu veya özel sağlık kurumlarına başvuran yurttaşların bütün kişisel bilgilerinin Sağlık Bakanlığı’na aktarılmasına ve özel şirketlere satılabilmesini yasalaştıran bir siyasi iktidar, demokrasi paketi ile kişisel verilerin korunmasını güvence altına alacağını açıklamaktadır. Kimi inandıracaktır bu demokrasiye?

Siyasete katılımdan bahseden bu demokrasi paketinin demokrasi anlayışı, yüz kızartıcı suçlardan ve terörden mahkum olanların siyasi haklarını geri vermektir. Hazmettire hazmettire açıklanacağı söylenen yeni paketlerle ayrılıkçı terör örgütü mensuplarının siyasete katılımlarının hedeflendiği açıktır. Seçim sisteminde antidemokratik bir uygulama olan yüzde 10 barajının kaldırılabileceği önerilirken, aslında daha az oyla daha çok milletvekili seçilebilmesinin yöntemleri gündeme getirilmektedir.

Cumhuriyet devrimlerimize, demokratik ilkelere ve ulusal birliğimize karşıt bu paketin hayata geçmemesi için, ulusumuzun vereceği demokratik mücadelenin içinde bütün gücümüzle yer alacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”
39 kez okundu.

Bir cevap yazın