Öztürk: Feribota el konulması doğru değil

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Kuşadası-Sisam arasında yolcu taşımacılığı yapan feribota el konulmasını eleştirdi. Öztürk, dost ülke Yunanistan tarafından gerçekleştirilen “sorma, ver” biçimindeki uygulamayı doğru bulmadıklarını söyledi.

İki ülke arasında 2005 yılından buyana “Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması”nın uygulandığını belirten Yusuf Öztürk, “Anlaşmanın getirdiği şartların komşumuz Yunanistan tarafından uygulanması gerekiyor” dedi. Firmaların Türkiye’de yaptıkları satışlar nedeniyle Maliye’ye vergiyi ödediklerini anımsatan Öztür, “Dolayısıyla Yunan makamlarınca aynı matrah üzerinden ikinci bir vergilendirme yapılması iki ülke arasında yapılan anlaşmaya aykırı” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Taşımacılık işi yapan üyelerimiz Yunanistan’a sattıkları biletin vergisini Yunanistan’a, Türkiye’de sattıkları biletin vergisini ise Türkiye’ye ödüyorlar. Sorun, Türkiye’de de satılan biletlerden de Yunan makamları tarafından yüzde 5 liman harcı talep edilmesinden kaynaklanıyor. DTO İzmir Şubesi olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz devam ediyor. Konu, çözüme ulaşıncaya kadar takipçisi olacağız.”

Meander Travel adlı şirketin yöneticisi Abdullah Gür, geçtiğimiz Cumartesi günü hiçbir gerekçe gösterilmeden içindeki elemanlarla birlikte tutulan feribotun hala limanda bağlı olduğunu anlattı. Gür, yaşanan bu gelişmelerin iki ülke arasındaki ticareti olumsuz yönde etkileyebileceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın