EÜ Tıp Fakültesi akciğer nakli için yetki bekliyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nin akciğer nakli için Sağlık Bakanlığı’ndan izin beklediği belirtili. Hastanede daha önce çift taraflı bir naklin gerçekleştirildiğini belirten EÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ufuk Çağrıcı, nakil izninin glmesiyle birlikte akciğer nakil operasyonlarının başlayacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın akciğer nakli için öngördüğü koşulların değiştirilmesi nedeniyle yeniden başvuruda bulunduklarını anlatan Prof. Dr. Ufuk Çağrıcı, nakil izninin 2014’e kadar alınmasının beklendiğini dile getirdi. Prof. Dr. Çağırıcı, “Akciğer nakli Ankara ve İstanbul’da sadece birkaç merkezde yapılıyor. Bölgemizde bunu yapan merkez hiç yok. Kısmet olursa 2014’te Akciğer nakli yapan bölgenin Tek merkezi olacağız” dedi.

Ülkemizde çok miktarda sigara içilmesine bağlı olarak akciğer kanserinin geliştiğini anlatan EÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ufuk Çağrıcı, bunun için ilaçla ve ışınla tedavi yöntemlerinin uygulandığını anlattı. Ege Üniversitesi’nde yoğun olarak ameliyatla tedavi yöntemine başvurulduğunu, erken dönemde teşhisi halinde tam şifanın sağlanabildiğini söyleyen Prof. Dr. Ufuk Çağrıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Operasyonlarımızda ölüm ve enfeksiyon oranları sıfıra yakındır. Her arkadaşımız belli bir alanda yurt dışı eğitimi de alarak uzmanlaşmıştır. Bir arkadaşımız aşırı terleme konusunda Türkiye’nin en çok ameliyatını yaparak başarılı sonuçlar almaktadır. Bir başka arkadaşımız akciğer zarı ameliyatlarında uzmandır. Doç. Dr. Kutsal Turhan, Uzm. Dr. Ayşegül Ergönül, Uzm. Dr. Ali Özdil’den oluşan çekirdek ekibimiz akciğer nakli konusunda iznin bir an evvel alınması için sabırsızlanıyor.” (Ege Ajans)

Bir cevap yazın