Sanal yaşam gerçeğin alternatifi oluyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Bölümü’nce “Tüketici araştırmalarında güncel konular” başlıklı doktora semineri düzenlendi. Seminerde sanal yaşamın gerçek yaşama alternatif haline geldiği vurgulandı.

Seminere Teksas Pan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Fırat ve Rhode Island Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nikhilesh Dholakia konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe İEÜ’nin yanı sıra Ege, Dokuz Eylül, Eskişehir üniversiteleriyle İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden de öğrenci ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

Tüketimin insanlar için vazgeçilmez unsurlar olduğunu belirten Prof. Dr. Fuat Fırat, geleceğin toplumunda bireylerin yalnızca tüketici olarak anılmayacağını kaydetti. Prof. Dr. Fırat, insanların yeni bir dönüşüm içinde olduğunu, bireylerin üretici rollerinin yeniden öne çıkacağına değindi.

Rhode Island Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nikhilesh Dholakia ise, günümüz toplumlarında bankalar, okullar, alışveriş merkezlerinin sanal dünyaya taşındığını, bunun yansıması sonucu sanal yaşamın gerçek bir kavrama ulaştığını söyledi. Prof. Dr. Dholakia şu görüşleri dile getirdi:

“Günümüzde insanlar, birçok işlemlerini sanal yaşam üzerinden gerçekleştiriyor. Sanal yaşam gerçeğin bir simülasyonu değil alternatifi haline geliyor. İnsanlar istedikleri bir ürüne en kısa sürede ulaşmak için teknolojiyi son hızıyla kullanıyor. Sanal yaşam insanlara hızlı yaşamaya yönlendirirken, pazarlama stratejileri de buna göre şekilleniyor. Sanal dünya gerçek yaşamımızın parçası haline geldi.”

Bir cevap yazın