İngilizce eğitmenleri İEÜ’de bir araya geldi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Türkiye’de İngiliz Dili – Eğitimi Alanında Yapılan Bilimsel Araştırmalar” (ELTER) çalıştayına ev sahipliği yaptı. Çalıştayda, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden İngilizce okutmanlığı alanında çalışan akademisyen ve eğitmenler katıldı.

15 üniversiteden yaklaşık 35 katılımcının katıldığı etkinlikte, İngiltere Leeds Üniversitesi’nden Simon Borg ve Glasgow Üniversitesi’nden Kay Livingston konuşmacı olarak yer aldı. Katılımcıların ilgi alanlarına göre gruplara ayrılarak bilimsel araştırma projeleri başlattığı çalıştayda, nitelikli bir bilimsel araştırmanın nasıl gerçekleştirileceği de tartışıldı.

İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Evrim Üstünlüoğlu, yabancı dil eğitiminde iddialı olduklarını ve bunun ardında çok fazla bilimsel araştırma ve çalışmanın bulunduğuna dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Üstünlüoğlu, yüksekokul olarak kendilerini sürekli destek eğitimlerle geliştirdiklerini ve yenilediklerini belirtti.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bahar Gün, “Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen böylesi bir akademik çalıştaya ev sahipliği yapmak, üniversitemizin yenilikçi ve girişimci ruhunu sergilemektedir” dedi.

Konuşmacılardan Leeds Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Simon Borg da, “Bir araştırma projesi başlatırken ‘Ben ve kurumum bundan nasıl faydalanacak?’ sorusunu sormalıyız. Bir araştırmanın en can alıcı noktası budur. Nitelikli bir araştırmanın temeli iyi bir soru sormaktır. Bu anlamlı soruyu bulmak için uğraşmalı, çaba harcanmalıdır” diye konuştu.

Bir cevap yazın