Güzelyalı Parkı artık Fuat Göztepe Parkı

Güzelyalı Mahallesi’nin simgesi olan Güzelyalı Parkı, Konak Belediyesi’nce yeniden düzenlendi. Adı “Fuat Göztepe Parkı” olarak değiştirilen Güzelyalı Parkı, yeni biçimiyle vatandaşların hizmetine açıldı.

Mithatpaşa Caddesi, 30 Sokak, 38 Sokak ve 39 Sokak arasındaki alanda çalışmalar sekiz ay sürdü. Bölgede iki çocuk oyun alanı, dinlenme alanları, amfitiyatro oluşturuldu. 2 bin 800 metrekare alan çimlendirilirken çınar, ıhlamur, turunç, akasya, sığla türü 200 yeni ağaç dikildi. 2 bin 200 çalı grubu, 35 dekoratif bitki ve 50 bin mevsimlik çiçekle peyzaj düzenlemesi yapıldı. Park, led ışıklı aydınlatma armatürleriyle donatıldı.

Parkta 1971–1972 sezonunda Avrupa Fuar Şehirleri Kupası’nda yarı finale kadar yükselen ilk Türk takımı olan efsane Göztepe futbolcularının dev rölyefine yer verildi. Kaidesiyle birlikte yüksekliği 3,40 metre, genişliği ise 6 metre olan rölyef granit kaplama üzerine yapıldı. Heykeltıraş Can Akdaş ve ekibince yapılan rölyefte Ali Artuner, Mehmet Işıkal, Çağlayan Derebaşı, Hüseyin Yazıcı, Mehmet Aydın, Nevzat Güzelırmak, Ertan Öznur, Nihat Yayöz, Fevzi Zemzem, Gürsel Aksel, Halil Kiraz ve antrenör Adnan Süvari figürleri yer aldı.

Açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, son 20 yılda kentlerin insanlara göre değil, araba ve binalara göre şekillendiğini ve bu nedenle kentlerin taş yığını haline geldiğini söyledi. Tartan, “Önceki park kırık döküktü. Bu semte yakışmıyordu. Avrupa kentlerinde özendiğimiz parkları gerçekleştirdik” dedi. Parkın açılışının ardından popüler müziek sanatçısı Bengü Göztepe sahilinde Levent Heykeli önünde konser verdi.

Bir cevap yazın