Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlanıyor

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, tüm kıyı kentlerinde olduğu gibi İzmir ve çevre ilçelerde de törenler ve etkinliklerle kutlanacak. Törenler, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak. Törenlerin ardından protokol ve vatandaşların katılımlarıyla yolcu gemisiyle İzmir Körfezi’gezilecek. Gezi sırasında deniz şehitlerinin anısına denize çelenk bırakılacak.

Körfez turu sırasında Kurtarma-10 romorkörü su gösterisi yaparken çok sayıda tekne ve balıkçı motorları da ona eşlik edecek. Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nden verilen bilgiye göre, kutlamalar çerçevesinde her yıl düzenlenen denizcilik resepsiyonu bu yıl TCDD Alsancak Limanı’nda gerçekleştirilecek.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından 6. Karton Tekneler Yarışması düzenlenecek. İzmir’i ve İzmirlileri denizle buluşturmayı amaçlayan etkinlik Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin sekreteryasında gerçekleştirilecek.

Etkinik kapsamında saat 15.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda teknelerin hazırlığına başlanacak. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp Konak Pier rıhtımında son bulacak kortej yürüyüşü saat 18.30’da başlayacak. Konak Pier rıhtımının Pasaport tarafında yapılacak Karton Tekneler Yarışması’nın ödülleri Cumhuriyet Meydanı’nda saat 20.00’de balayacak törenle vrilecek.

Bir cevap yazın