1. Çeşme Open Uluslararası Satranç Turnuvası

Çeşme Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) katkısıyla düzenlediği 1. Çeşme Open Uluslararası Satranç Turnuvası Ilıca Kültür Sanat Merkezi’nde başladı. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, yaptıkları çalışmalarla Çeşme’nin bir satranç kenti olduğunu söyledi.

Kendisinin de satranç tutkunu olduğunu anlatan Faik Tütüncüoğlu, turnuvada mücadele edecek sporculara başarılar diledi, desteklerinden dolayı TSF’ye teşekkür etti. Tütüncüoğlu, “Türkiye’nin ve dünyanın en iyi satranç oyuncularının da arada bulunduğu satranca gönül vermiş konuklarımızı bizim için ağırlamak bir onurdur” diye konuştu.

Tütüncüoğlu’nun verdiği bilgiye göre, bu yıl ilki düzenlenen turnuvaya dokuz ülkeden toplam 211 sporcu katılıyor. Üç kategoride yarışacak satranççılardan ilk ona girenlere toplam 33 bin 500 lira değerinde para ödülü verilecek. Turnuva 28 Haziran 2013 gününe kadar sürecek.

TSF Çeşme Temsilcisi Mehmet Sarısaç, Çeşme’nin ilçe olmasına karşın, satranç adına yapılan yatırımın birçok ilden daha fazla olduğunu belirtt, kurulan satranç merkezinde her yıl yüzlerce öğrenciye ücretsiz satranç eğitimi verildiğini söyledi. Sarısaç, uluslarası puanı 1800’ün üzerinde olan oyuncuların A, 1800 altındaki oyuncuların B, kadınların C kategorisinde karşılaşacağını kaydetti

Mehmet Sarısaç, “Bu yıl ilk kez uluslarası olarak düzenleniyor olmasına karşın katılmak için Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Libya, Moldova, Rusya, Polonya, Türkmenistan’dan gelen satranç oyuncuları var” diye konuştu. Turnuva Çeşme Belediye Başkan Faik Tütüncüoğlu ve Türkiye’nin En Genç Grand Master’ı Mustafa Yılmaz arasında yapılan maçla başladı.
28 kez okundu.

Bir cevap yazın