CHP’li belediyeler sosyal medyadan yararlanamıyor

İstanbul Üniversitesi’nden bir grup akademisyen, İstanbul, Ankara, İzmir metropol alan sınırları içindeki ilçe belediye başkanlarının Twitter hesaplarına atılan tweet’leri araştırdı. İnsan Toplum ve Teknolojileri Derneği ile CeBIT Bilişim Eurasia’nın desteğiyle gerçekleştirilen araşırmada gönderilen tweet’lerdeki olumlu ve olumsuz görüşler incelendi. Araştırma, AKP’li belediyelerin etkin olarak kullandığı Twitter’i CHP’li belediyelerin kullanamadığını ortaya koydu.

Araştırmayla en çok olumlu tepki alan, en çok olumsuz tepki alan, en çok konuşulan, olumlu ve olumsuz tepkileri en çok artan on belediye başkanının belirlenmesi amaçlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir illerindeki ilçe belediye başkanlarının resmi Twitter hesapları araştırmanın kapsamına alındı.

İlçe belediye başkanlarının resmi Twitter hesapları doğrulanırken, belediyenin resmi web sayfası, belediyenin resmi Twitter hesabının izlediği hesap, belediye başkanının kişisel web sayfası, hesabı doğrulanmış bir belediye başkanı tarafından izlenen hesap göz önüne alındı. Bu işlemler sonucunda araştırmaya 53 ilçe belediye başkanının twitter hesabı girdi.

İncelenen 94 ilçe belediye başkanınından 29 belediye başkanının Twitter hesabı olmadığı anlaşıldı. 11 belediye başkanının hesabı doğrulama kriterlerini geçmediğinden araştırma kapsamına alınmadı.Araştırmaya katılan belediye başkanlarının Twitter hesaplarına Nisan ve Mayıs (2013) ayları içinde atılan tweetler veri olarak dikkate alındı.

Toplanan tweet’ler olumlu, olumsuz ve nötr olarak olarak sınıflandırılıp üç alan uzmanının görüşüne sunuldu. Olumlu, olumsuz sınıflamaya ilişkin ilk on belediye başkanı sıralanırken spam tarzı tweetler araştırma kapsamına alındı.

Veri toplama sürecinde vatandaşların herhangi bir sorununa ilişkin cevap niteliğinde belediyeye ait kurumsal resmi hesaplardan gönderilen tweet’ler olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilmedi. Selamlaşma , güzel dilekler dileme ve benzeri iyi niyet belirten tweet’ler olumlu olarak değerlendirildi. İğneleyici sorular ya da ifadeler içeren tweetler olumsuz olarak değerlendirildi.

Twitter hesabı bulunan Ankara’daki belediye başkanlarından yüzde 40’ını MHP’li, yüzde 30’unu AKP’li, yüzde 30’unu da CHP’li belediye başkanları oluşturdu. İstanbul’daki belediye başkanlarından yüzde 67’sini AKP’li, yüzde 30’unu CHP’li, yüzde 3’ünü de DSP’li belediye başkanları oluşturdu. İzmir’deki belediye başkanlarından yüzde 89’unu CHP’li, yüzde 11’ini AKP’li belediye başkanları oluşturdu.

En çok olumlu tepki alan on belediye başkanı: Keçiören – Mustafa Ak (AKP), Bağcılar – Lokman Çağırıcı (AKP), Şişli – Mustafa Sarıgül (DSP), Zeytinburnu – Murat Aydın (AKP), Esenler – M. Tevfik Göksu (AKP), Küçükçekmece – Aziz Yeniay (AKP), Beyoğlu – Ahmet Misbah Demircan (AKP), Tuzla – Şadi Yazıcı (AKP), Ümraniye Hasan Can (AKP), Bahçelievler – Osman Develioğlu (AKP)

En çok olumsuz tepki alan on belediye başkanı: Beyoğlu – Ahmet Misbah Demircan (AKP), Kadıköy – Selami Öztürk (CHP), Üsküdar – Mustafa Kara (AKP), Bağcılar – Lokman Çağırıcı (AKP), Bahçelievler – Osman Develioğlu (AKP), Fatih – Mustafa DEMİR (AKP), Keçiören – Mustafa Ak (AKP), Konak – Hakan Tartan (CHP), Ümraniye Hasan Can (AKP), Büyükçekmece – Hasan Akgün (CHP)

Olumlu tepkileri en çok artan on belediye başkanı: Keçiören – Mustafa Ak (AKP), Şişli – Mustafa Sarıgül (DSP), Bağcılar – Lokman Çağırıcı (AKP), Esenler M. Tevfik Göksu (AKP), Tuzla – Şadi Yazıcı (AKP), Zeytinburnu Murat Aydın (AKP), Beylikdüzü – Yusuf Uzun (AKP), Bakırköy – Ateş Ünal Erzen (CHP), Çiğli – Metin Solak (CHP), Büyükçekmece – Hasan Akgün (CHP)

Olumsuz tepkileri en çok artan on belediye başkanı: Beyoğlu – Ahmet Misbah Demircan (AKP), Bağcılar – Lokman Çağırıcı (AKP), Bahçelievler – Osman Develioğlu (AKP), Konak – Hakan Tartan (CHP), Keçiören – Mustafa Ak (AKP), Büyükçekmece – Hasan Akgün (CHP), Bakırköy – Ateş Ünal Erzen (CHP), Beylikdüzü – Yusuf Uzun (AKP), Sultanbeyli – Hüseyin Keskin (AKP), Bşakşaher – Mevlüt Uysal (AKP)

Twitter’a yeni katılan belediye başkanları: Arnavutköy Ahmet H. Baltacı (AKP), Bayındır Mehmet Kertiş (AKP), Bayrampaşa – Atilla Aydıner (AKP), Buca – Ercan Tatı (CHP), Elmadağ – Gazi Şahin (AKP), Gölbaşı – Yakup Odabaşı (MHP), Kağıthane – Fazlı Kılıç (AKP), Karabağlar – Sıtkı Kürüm (CHP), Kızılcahamam – Coşkun Ünal (MHP), Şile – Can Tabakoğlu (AKP), Sultangazi – Cahit Altunay (AKP),

Araştırmadan kesitler

• İstanbul’da 39, Ankara’da 25 ve İzmir’de 30 ilçe belediyesi bulunuyor. Bu belediyelerden İstanbul’da 38, Ankara’da 14 ve İzmir’de ise 13 ilçe belediye başkanının twitter hesabı var.

• Araştırma kriterlerine göre İstanbul’dan 37, Ankara’dan 7 ve İzmir’den 9 ilçe belediye başkanının Twitter hesabı araştırma kapsamına alındı.

• Ankara’daki 14 AKP’li belediye başkanından 7 tanesinin Twitter hesabı var. Bunlardan ikisi araştırma kriterlerine uyuyor

• Ankara’daki 7 MHP’li belediye başkanından 4 tanesinin Twitter hesabı var, bunlardan 3 tanesi kriterlere uyuyor

• Ankarada’ki 4 CHP’li belediye başkanından 3 tanesinin Twitter hesabı var, bunlardan 2 tanesi doğrulama kritelerlerine uyuyor.

• İstanbul’daki 26 AKP’li belediye başkanının hepsinin Twitter hesabı bulunuyor.

• İstanbul’daki 12 CHP’li belediye başkanından bir tanesinin Twitter hesabı yok.

• İstanbul’da 1 DSP’li belediye başkanı var, onun da Twitter hesabı bulunuyor.

• İzmir’deki 29 CHP belediye başkanından 17 tanesinin Twitter hesabı yok. Twitter hesabı olan CHP’li belediye başkanlarından 8 tanesi doğrulama kriterlerine uyuyor.

• İzmir’de 1 AKP’li belediye başkanı bulunuyor, onun da Twitter hesabı vardır ve doğrulanmış.

• Keçiören’in en çok olumlu tepki almasının en büyük nedeni, Keçiören AKP Gençlik Kolları üyelerinin Twitter’ı aktif olarak kullanarak Keçiören halkı ve esnafına yaptıkları ziyaretleri, verdikleri hediyeleri ileti olarak Belediye Başkanı’na bildirmeleri.

• Şişli’nin olumlu tepki almasında Şişli Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin katkısının olduğu görülmüş. Yapılan sosyal etkinliklerin fotoğrafları Belediye Başkanı’na ileti olarak bildirilmiş.

• Her ne kadar araştırma Nisan ve Mayıs ayını kapsasa da Gezi Parkı’nda başlayan olayların Mayıs ayının son günlerine denk gelmesinden dolayı Beyoğlu Belediye Başkanı tepki almış.

• Kadıköy Belediye Başkanı, kaldırım sorunları ve alkol yasağından dolayı tepki almış.

• Üsküdar Belediye Başkanı, Türkiye Gazetesi’nin yaptırmış olduğu çeşmeyi yıkmasından ötürü tepki almış.

İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü’nden Doç. Dr. Fatih Gürsul’un önderliğinde İÜ İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Gülin Terek Ünal, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü’nden Atacan Karındaş ve İÜ Enformatik Bölümü Araştırma Grubu’ndan Öğr. Gör. Kemal Şahin tarafından gerçekleştirilen araştırmanın 2014 yerel yönetim seçimlerine kadar periyodik olarak süreceği belirtildi. (Hüseyin Erciyas)

2.680 kez okundu.

Bir cevap yazın