Ana Sayfa Güncel Haberler MEV Kolejli Vahap, Türkiye'nin en genç uluslararası ustası

MEV Kolejli Vahap, Türkiye’nin en genç uluslararası ustası

İstanbul’da düzenlenen 40. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda 2400 ELO puanına ulaşan 14 yaşındaki Vahap Şanal, Türkiye’de IM (International Master) normu alan en genç satrançcı oldu. MEV Koleji Özel Güzelbahçe Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Vahap Şanal’ın IM unvanı resmileşti.

International Master unvanı, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından veriliyor. Sporcunun şimdiye kadar katıldığı tüm turnuvalarda elde ettiği başarı göz önüne alınarak verilen bu unvanı elde etmek için üç IM normu almak ve 2400 ELO puanı aşmak gerekiyor. IM (International Master) unvanının bir sonraki aşaması olan GM (Grand Master) unvanı için üç normu almak 2500 ELO puana ulaşmak gerekiyor.

Vahap Şanal, 2011 yılında Türkiye Satranç A Milli Takımı’na seçilen en genç sporcu olmuştu. Bugünlerde Türkiye’nin en genç uluslararası ustası unvanını alarak satranç başarılarına yenisini ekleyen Vahap’ı kutlayan MEV Koleji Özel Güzelbahçe Okulları Koordinatör Müdürü Levent Özaytaç, “Öğrencimizin başarısı bizleri gururlandırıyor. Satrançtaki başarısını derslerinde de sürdüren Vahap Şanal, arkadaşlarına da örnek oluyor” dedi.

Vahap, 21-29 Aralık 2012 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşecek Dünya Şehirler Takım Satranç Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek dört sporcudan biri olacak.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments