Tuzlu ve yağlı yiyeceklere dikkat

Karşıyaka Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen panelde konuşan Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Taha Okan, obeziteye dikkat çekerek, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Sanayileşmenin sonucu olarak beslenme alışkanlıklarında değişimler olduğunu belirten Okan, özellikle gelişmiş toplumlarda yanlış beslenmeyle birlikte obezitenin yaygınlaştığını belirterek, “Vücutta aşırı yağlanma kalp damar hastalıklarını arttırıyor. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durun” dedi.
Çağımızda insan ömrünün geçmiş yıllara oranla uzadığını belirten Dr. Taha Okan, “Ülkemizde 3 milyona yakın kalp hastası var. Her yıl 140 bin kişi kalp hastalığına yakalanıyor. 50 yaştan sonra risk daha da artıyor. Uzun ömürle birlikte karşımıza çıkan bu soruna karşı hazırlıklı olmalı, yeme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz” diye konuştu. Okan, yağ hücrelerinin on yaşında oluşmaya başladığına dikkat çekerek, obizeteyle mücadelenin küçük yaşlarda başlatılması gerektiği uyarısında da bulundu.
Sağlık için mutlaka spor yapılması gerektiğini de belirten Dr. Taha Okan, “Kalp krizi en fazla sabah saatlerinde oluyor. Sporu mümkünse akşam saatlerine bırakın. Sigaradan ve yanınızda sigara içenlerden uzak durun. Televizyonlarda gördüğünüz programlara göre ilaç almaya veya ilaçlarınızı kesmeye çalışmayın“ diye de ekledi.
Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Birgül Çağrı panelin sonunda Dr. Taha Okan’a teşekkür belgesi vererek, Karşıyakalı kadınları düzenledikleri etkinliklerle bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi.
30 kez okundu.

Bir cevap yazın