Ana Sayfa Güncel Haberler Basmane Günleri etkinliklerle sürüyor

Basmane Günleri etkinliklerle sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri” çeşitli etkinliklerle sürüyor.

17 Ekim Çarşamba günü saat 16.00’da, Basmane Garı’nda, Mihriban Yanık moderatörlüğünde, Doç.Dr. Eser Gültekin, Doç.Dr. Emel Kayın, Erdal İzgi, Tuncay Karaçorlu ve Dr. Ülkümen Rodoplu’nun katılımıyla “Basmane ve çevresinde bulunan tarihsel dokunun korunması. Korumaya yönelik kentsel dönüşüm” konulu panel düzenlenecek.

Basmane Garı’nda Tayfun Kocaman’ın “Basmane Evleri”, Melih İnanlı’nın “Basmane Garı’ndan Geçmişe Özlem”, Yusuf Tuvi – Birol Üzmez’in “Basmane Oteller Sokağı” konulu fotoğraf, Metin Çakmak’ın “Basmane’de renkler” konulu resim, Korhan Beşikçi’nin “Siyah- Beyaz” konulu koleksiyon ve gazeteci Saadet Erciyas’ın “Estetik Ebru” projesinde yer alan ebru sanatçıları Kadriye Sayınbatur ile Serpil Polge Buğa’nın “Ebru sergisi” gezilebiliyor.

Yıldız Sineması’nda Zafer Gazi Tunalı’nın “Basmane- Basmane”, Yaşar Ürük’ün “Kuş Gözüyle Basmane”, Atilla Özdemir’in “Gönül” (Cami, Mescit ve Hazireler) konulu fotoğraf sergileri sürüyor. Aya Vukolos Kilisesi’nde Prof. Dr. Simber Atay’ın “Basmane’de bir müze” konulu fotoğrafları, Bedriye Gülay Beşikçi’nin “Melekler” konulu resimleri sergileniyor.

Ayrıca Manisa Akhisar Oteli’nde Birol Üzmez’in “Aile Evleri”, 1270 Sokak’ta Nezaket Tekin- Çağdaş Ülgen- Zülfikar Soylu’nun “Sokağın Yüzü”, Altınordu Spor Kulübü’nde Okan Yüksel arşivinden “Altınordu Spor Tarihi”, Dönertaş Sebili’nde Doç. Dr. Eser Gültekin’in “Eski İzmir çeşmeleri” sergileri gezilebiliyor. Fergül Yücel’in “Eşyalar sahibini tanır” adlı enstalasyonu Basmane Garı VIP Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

“Basmane günleri” kapsamında 1908 İngiliz yapımı olan ve bir dönem General Kazım Karabekir’in kullandığı “Yaverler Vagonu”, buharlı lokomotifiyle birlikte Basmane Garı’nda ziyaret edilebiliyor. Abdullah Uysal ve İlker Kılıçer’in “Basmane’de zarfsız kuşlar” adlı pandomim gösterileri Basmane Garı, Manisa – Akhisar Oteli Avlusu, Anafartalar Caddesi ve Mezarlıkbaşı – Çorakkapı güzergahında izlenebiliyor. Tahsin İşbilen yönetimindeki “Basmane belgeseli”, Basmane Garı Yolcu Salonu’nda her gün saat 15.00’de İzmirlilerle buluşuyor.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments