Kemeraltı çarşısında otopark yerine yeni meydan

Kemeraltı’nda gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla tarihi çarşıya yeni bir soluk getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de bölgede, içinde balık satış birimleri, balık pişiricileri ve restoranların da bulunduğu yeni bir meydan oluşturmak için 13 Ağustos 2012’de uygulama proje ihalesi gerçekleştirecek. Kemeraltı’nın merkezi konumundaki bu alanda yapılacak “Balıkçılar Meydanı” projesi, ihalenin sonuçlandırılmasının ardından 150 günde tamamlanacak. Daha sonra hızla yapım ihalesi gerçekleştirilerek tarihi çarşıya yeni bir çekim merkezi kazandırılacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi bu renkli projeyi, geçtiğimiz aylarda Perakende Balıkçılar Çarşısı’nın da içinde bulunduğu 4 katlı Taşçılar içi katlı otoparkının tahliye işlemlerini yaparak yıkımını gerçekleştirdiği alanda uygulayacak.
TARİHİ ÇARŞIYA ÇOK YAKIŞACAK
Kemeraltı’nın 866 – 871 – 874 – 876 sokakları arasında kalan bölgesinde uygulanacak projenin ardından oluşturulacak yeni mekanların, bölge içerisinde yeni bir toplanma ve buluşma yeri olacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Kemeraltı’nın gece yaşantısına katkıda bulunmasının da hedeflendiğini bildirdi.
Alanın kentsel ve mimari niteliğini artırmak ve devam eden sokak sağlıklaştırma projeleri ile bütünlük sağlayan güçlü bir merkez oluşturmak amacıyla geliştirilmiş bir avam proje tasarlandığını hatırlatan Büyükşehir yetkilileri, hedeflenen yaşantıyı sağlayabilmesi için projelerde balık satış birimleri, balık pişiricileri, restoranlar ve meydan, sokak, avlu gibi geniş kamusal alanlara yer verildiğini açıkladı.

45 kez okundu.

Bir cevap yazın